وزیر خارجه: بدون آتش‌بس و صلح، رفع تحریم‌ها بر رهبران طالبان مطرح نیست

صبح کابل
وزیر خارجه: بدون آتش‌بس و صلح، رفع تحریم‌ها بر رهبران طالبان مطرح نیست

محمدحنیف اتمر، وزیر خارجه‌ی افغانستان، می‌گوید که بدون برقراری آتش‌بس و تأمین صلح، رفع تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد بر رهبران گروه طالبان، مطرح نخواهد شد.

آقای اتمر که روز سه‌شنبه (۲۸ ثور) در یک نشست خبری صحبت می‌کرد، گفت: «موضوع رفع تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل بر رهبران طالبان، بدون برقراری آتش‌بس و تأمین صلح، مطرح شده نمی‌تواند.»

به گفته‌ی او، آغاز صحبت در باره‌ی رفع تحریم‌ها، با برقراری آتش‌بس پیوند دارد و تکمیل آن نیز با تأمین صلح.

آقای اتمر، گفت که قرار نیست در آینده‌ی نزدیک نیز در باره‌ی رفع تحریم‌ها صحبت شود.

گفتنی است که رهبران ارشد گروه طالبان، سال‌ها است که زیر تحریم‌ها و تعزیرات سازمان ملل متحد و شماری از اعضای این نهاد قرار دارند. کمیته‌ی تعزیرات شورای امنیت سازمان ملل متحد که ریاست آن را هند به عهده دارد، از سال ۱۹۸۸ میلادی به این طرف، تعزیرات این شورا بر طالبان را مورد نظارت قرار می‌دهد.

از یک سال به این طرف، گروه طالبان بارها خواهان رفع تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد بر اساس توافق‌نامه‌ی قطر شده؛ اما تا اکنون، این تحریم‌ها برداشته نشده است.

پیش از این، دفتر شورای امنیت ملی، گفته بود که افغانستان و هند از نزدیک، به رأی‌زنی‌های‌ شان در رابطه به تحریم گروه طالبان و سایر گروه‌های تروریستی در شورای امنیت سازمان ملل ادامه می‌دهند.

حمدالله محب، مشاور امنیت ملی، اخیرا در تماس تلفونی با وانگ یی، وزیر خارجه‌ی چین، گفته است که باید از تمام اهرم‌های فشار برای مجبورسازی طالبان به صلح به صورت جدی استفاده شود؛ «به ویژه وضع تحریم‌های سازمان ملل علیه طالبان و دیگر تلاش‌ها که توانایی‌های چین در این راستا می‌تواند مفید باشد.»

با این حال، آقای اتمر در بخش دیگری از سخنان خود گفت که تلاش‌ها برای برگزاری نشست استانبول ادامه دارد. او افزود که دولت افغانستان از هر مکانی که امکان آن وجود داشته باشد تا با گروه طالبان گفت‌وگوی سازنده و نتیجه‌بخش انجام شود، استقبال می‌کند.

آقای اتمر افزود که در حال حاضر، اجماع بزرگ منطقه‌ای و بین‌المللی برای حمایت از روند صلح و نظام جمهوریت شکل گرفته است.