واکنش‌های جهانی به بسته‌ماندن مکاتب دخترانه؛ شورای امنیت سازمان ملل در این مورد نشست برگزار می‌کند

صبح کابل
واکنش‌های جهانی به بسته‌ماندن مکاتب دخترانه؛ شورای امنیت سازمان ملل در این مورد نشست برگزار می‌کند

به دنبال بالاگرفتن انتقادهای داخلی و جهانی از بسته‌ماندن مکاتب دخترانه در افغانستان، قرار است شورای امنیت سازمان ملل در این مورد یک نشست برگزار کند.

نمایندگی دایمی ناروی در سازمان ملل صبح روز جمعه -۵ حمل-، در تویتی نوشته است که شورای امنیت در مورد ممنوعیت آموزش دختران بالاتر از صنف ششم در افغانستان نشست برگزار می‌کند و در این مورد بحث خواهد کرد.

نمایندگی ناروی در سازمان ملل، آموزش را یک حق بشری خوانده است. قرار است این نشست امروز برگزار شود.

پیش‌تر امریکا و متحدان این کشور در اعلامیه‌ای، از طالبان خواسته‌اند که هرچه زودتر مکاتب دخترانه در افغانستان را باز کنند؛ زیرا این اقدام در تضاد با تضمین‌های عمومی این گرونه به مردم افغانستان و جامعه‌ی جهانی بود.

در اعلامیه‌ای که پنج‌شنبه‌شب -۴ حمل-، از سوی وزارت خارجه‌ی امریکا نشر شده، آمده است که آن‌ها در محکومیت تصمیم طالبان مبنی بر عدم بازگشایی مکاتب به روی دختران بالاتر از صنف ششم متحد استند.

این اعلامیه، از سوی وزیران خارجه‌ی کشورهای امریکا، کانادا، بریتانیا، ایتالیا، فرانسه، ناروی و نماینده‌ی عالی اتحادیه‌ی اروپا نشر شده است.

بر اساس اعلامیه، این تصمیم پس از ماه‌ها تلاش جامعه جهانی برای حمایت از کمک هزینه معلمان بر اساس این انتظار که مکاتب برای همه باز باشد، با توجه به علاقه بیش‌تر دانش‌آموزان و معلمان افغانستان گرفته شد.

این در حالی است که قرار بود مکاتب دخترانه پس از هفت ماه تعطیلی، روز چهارشنبه -۳ حمل- بازگشایی شود؛ اما وزارت معارف طالبان، اعلام کرده که به دستور رهبری این گروه، مکاتب دخترانه بالاتر از صنف ششم هم‌چنان باید بسته بمانند.

وزارت معارف، گفته است که هرگاه مطابق شریعت، رسم و رواج و فرهنگ افغانی لباس مکتب طراحی شد، مکاتب دخترانه باز خواهد شد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x