نشست فوق‌العاده‌ی شورای امنیت سازمان ملل در مورد افغانستان امروز برگزار می‌شود

صبح کابل
نشست فوق‌العاده‌ی شورای امنیت سازمان ملل در مورد افغانستان امروز برگزار می‌شود

به دنبال افزایش نگرانی‌ها از وضعیت بد امنیتی در افغانستان، قرار است شورای امنیت سازمان ملل متحد، نشست فوق‌العاده‌ای را امروز جمعه-۱۵ اسد- در مورد این کشور برگزار کند.

این نشست به خواست افغانستان و به میزبانی کشور هند برگزار می‌شود. روز گذشته- پنج‌شنبه، ۱۴ اسد-، گران هیواد، سخن‌گوی وزارت خارجه نیز گفت که برگزاری نشست شورای امنیت سازمان ملل، نشان‌دهنده‌ی این است که جهان متوجه اوضاع بد امنیتی افغانستان شده است.

آقای هیواد، گفت که انتظار می‌رود در این نشست روی مسأیلی مهم از جمله چگونگی رسیدن به صلح پایدار و عادلانه بحث و فیصله صورت بگیرد.

او ابراز امیدواری کرد که در این نشست، روی قطع فوری خشونت‌ها و فاجعه‌ی حقوق بشری ناشی از حملات طالبان تصمیم گرفته شود.

قرار است در این نشست، دیبرا لاینز، نماینده‌ی ویژه‌ی سرمنشی ملل متحد نیز به گونه‌ی آنلاین حضور یافته و در مورد وضعیت امنیتی افغانستان گزارش دهد.

شورای امنیت سازمان ملل در حالی نشستی را در مورد وضعیت امنیتی افغانستان برگزار می‌کند که در این روزها شهروندان افغانستان وضعیت خوشی ندارند و حملات طالبان به شدت افزایش یافته است.

در روزهای اخیر، حملات تهاجمی طالبان در ولایت‌های هلمند، جوزجان، هرات، کندهار، غزنی و چند ولایت دیگر به شدت افزایش یافته است. در این درگیری‌ها افزون بر واردشدن تلفات بر دو طرف، به غیرنظامیان نیز تلفات سنگین وارد شده است. افزون بر آن، هزاران خانواده در نتیجه‌ی حملات طالبان، از خانه‌های شان بی‌جا شده اند.