یوناما: حضور معنادار زنان در روند صلح ضروری است

صبح کابل
یوناما: حضور معنادار زنان در روند صلح ضروری است

دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما)، ضمن حمایت از دست‌آوردهای ۱۹ سال گذشته‌ی زنان در این کشور، خواهان حضور معنادار آن‌ها در روند صلح شده است.

در اعلامیه‌ای که روز شنبه (۱۰ عقرب)، از سوی یوناما منتشر شده، آمده است که زنان دیدگاه مهمی را در تمام بخش‌های روند  صلح دارند و حضور کامل و معنادار آن‌ها در این روند، برای دست‌یابی به صلح پایدار ضروری است.

این نهاد، افزوده است که تمام شهروندان افغانستان و حامیان جهانی و منطقوی این کشور، مسوولیت دارند تا مطمین شوند که از حقوق بشر جهانی توسط روند صلح در این کشور، محافظت شود.

یوناما، هم‌چنان تاکید کرده که ادامه خشونت‌ها در افغانستان، هر روز از غیرنظامیان به ویژه کودکان و زنان قربانی می‌گیرد و به همین دلیل نیاز است تا طرف‌های درگیر، هرچه زودتر سطح خشونت‌ها را کاهش داده و برای ساختن افغانستان صلح‌آمیز و مرفه تلاش کنند.

یوناما، گفته است، مهم است که زنان افغانستان، در توقف درگیری‌ها و ساختن آینده‌ی بهتر برای مردم این کشور، نقش معنادار داشته باشند.

از سویی هم، صدیق صدیقی، سخن‌گوی ریاست‌جمهوری، ضمن استقبال از اعلامیه‌ی یوناما، گفته است که دولت افغانستان از حقوق زنان و نقش معنادار آن‌ها در روند صلح، حمایت می‌کند.