یوناما: تمام طرف‌های درگیر، باید زمینه‌ی آغاز گفت‌وگوهای میان‌افغانی را مساعد سازند

صبح کابل
یوناما: تمام طرف‌های درگیر، باید زمینه‌ی آغاز گفت‌وگوهای میان‌افغانی را مساعد سازند

دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان یا یوناما،  تأکید کرده است که شروع گفت‌وگوهای میان‌افغانی، یگانه راه تأمین صلح در این کشور است.

این نهاد پس از چاشت پنج‌شنبه (۲۶ سرطان)، در تویتی نوشته است که تمام طرف‌های درگیر در افغانستان مکلف اند تا زمینه‌ی آغاز گفت‌و گوهای میان‌افغانی را فراهم سازند.

یوناما گفته است: «گفت‌وگو، تنها راه تامین صلح در افغانستان می‌باشد. تمام بازیگران در این عرصه باید وضعیت را برای آغاز و موفقیت مذاکرات بین‌الافغانی مساعد سازند. اکنون زمان آن رسیده است تا با پایان آنی سطح خشونت‌ها، تعهد واقعی به صلح و عطوفت در برابر افعانان را به نمایش بگزارند.»

این در حالی است که قرار است پس از تبادله‌ی پنج‌هزار زندانی طالب با یک هزار زندانی دولتی، گفت‌وگوهای مستقیم میان نمایندگان دولت افغانستان و گروه طالبان، آغاز شود.

حکومت افغانستان تا کنون از میان پنج‌هزار زندانی طالب، ۴۴۰۰ تن را آزاد کرده است؛ اما گفته است که آزادی۶۰۰ تن دیگر آن، به دلیل داشتن موارد جرمی جدی ممکن نیست و به همین دلیل حکومت از طالبان خواسته است، فهرست تازه‌ای از زندانیان را به جای این ۶۰۰ نفر ارائه کند.

از سویی‌هم تا کنون، گروه طالبان نیز بیش از ۸۰۰ زندانی دولتی را آزاد کرده؛ اما دولت افغانستان، تنها آزادی ۵۰۰ نفر از نیروهای دفاعی و امنیتی را تأیید کرده و گفته است که متباقی زندانیان آزادشده، غیرنظامی اند.