یوناما: اقدام‌های اخیر از سوی دسته‌ی ثبات‌وهمگرایی نگران‌کننده است

صبح کابل
یوناما: اقدام‌های اخیر از سوی دسته‌ی ثبات‌وهمگرایی نگران‌کننده است

دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان یا «یوناما»، اقدام‌های اخیر از سوی دسته‌ی انتخاباتی ثبات و همگرایی را نگران‌کننده خوانده است.
صبح روز شنبه (۳ حوت) محمدنور رحمانی، رییس شورای ولایتی سرپل و از اعضای ارشد حزب جنبش، از سوی عبدالله عبدالله، به عنوان والی جدید سرپل معرفی شد.
بشیراحمد ته‌ینج، سخن‌گوی حزب جنبش، به روزنامه‌ی صبح کابل گفت که آقای رحمانی، بر اساس پیشنهاد مردم و منظوری عبدالله عبدالله، رهبر دسته‌ی انتخاباتی ثبات‌وهمگرایی، به عنوان والی سرپل معرفی شده است.
با این حال یوناما، تأکید می‌کند، در شرایطی که دوره‌ی کاهش خشونت‌‎ها آغاز شده است، جابه‌جایی والی‌ها از سوی دسته‌های انتخاباتی، می‌تواند امید مردم برای برقراری صلح و ثبات دائمی در افغانستان را نابود کند.
این نهاد بین‌المللی، از تمامی طرف‌ها خواسته است که از صبر و حوصله کار گرفته و مشکلات‌شان را از طریق گفت‌وگو حل کنند.
کمیسیون مستقل انتخابات، پس از چاشت روز سه‌شنبه (۲۹دلو) نتیجه‌ی نهایی انتخابات ریاست جمهوری را اعلام کرد که بر اساس آن، محمداشرف غنی، با به دست آوردن ۵۰٫۶۴درصد آرا، برنده‌ی انتخابات ریاست‌جمهوری شناخته شده است.
ساعاتی پس از اعلام نتیجه‌ی نهایی از سوی کمیسیون مستقل انتخابات، عبدالله عبدالله، رهبر دسته‌ی انتخابا‌تی ثبات و همگرایی، در یک نشست خبری تأکید کرد که نتیجه‌ی اعلام شده برآمده از تقلب بوده و کمیسیون‌های انتخاباتی «خیانت ملی» را مرتکب شده‌اند. او افزود که نتیجه‌ی انتخابات را نمی‌پذیرد و یک حکومت همه‌شمول (حکومت موازی) را تشکیل خواهد داد.
در همین حال، بشیراحمد ته‌ینج، ابراز امیدواری می‌کند که چهره‌های سیاسی و جامعه‌ی جهانی، در راستای حل جنجال‌های پیش آمده همکاری کنند.
او می‌افزاید: «چهره‌های سیاسی و جامعه‌ی جهانی، باید مشکلی که آقای غنی ایجاد کرده را در مرکز حل بکنند، در غیر آن، مردم راهی ندارند جز این که مطالبات خود را در ولایت‌ها عملی کنند.»
آقای ته‌ینج، از نیروهای امنیتی نیز خواست تا در موضوعات سیاسی دخالت نکرده و در مقابل مردم ایستاد نشوند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x