یوناما خواهان برقراری آتش‌بس در روزهای عید و آغاز فوری گفت‌وگوهای بین‌الافغانی شد

صبح کابل
یوناما خواهان برقراری آتش‌بس در روزهای عید و آغاز فوری گفت‌وگوهای بین‌الافغانی شد

دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان یا یوناما، با اشاره به افزایش سطح خشونت‌ها، از دولت افغانستان و گروه طالبان، خواسته است تا در روزهای عید، آتش‌بس برقرار کرده و هر چه زودتر، گفت‌وگوهای مستقیم را آغاز کنند.

یوناما، روز پنج‌شنبه (۲ اسد)، در برگه‌ی تویترش، به نقل از دیبرا لاینز، نماینده‌ی ویژه‌ی سرمنشی ملل متحد برای افغانستان، نوشته است که وقت آن رسیده تا هر دو طرف، سطح خشونت‌ها را پایین آورده، پروسه‌ی تبادله‌ی زندانیان را تکمیل کرده، در روزهای عید آتش‌بس برقرار کرده و بلافاصله پس از آن، گفت‌وگوهای مستقیم را آغاز کنند.

این نهاد، افزوده است، در شرایطی که افغان‌ها باید در مورد صلح صحبت کنند، ادامه‌ی خشونت‌ها از غیرنظامیان قربانی می‌گیرد.

یوناما، تأکید کرده است که اجرای حملات نظامی در مناطق غیرنظامی، پیامدهای ناگواری به دنبال دارد و به غیرنظامیان، آسیب می‌زند.

این در حالی است که روز گذشته (چهارشنبه، ۱ اسد)، در نتیجه‌ی حمله‌ی هوایی در ولایت هرات، شش فرمانده‌ی هراس‌افگنان طالب همراه با شماری از جنگ‌جویان این گروه، کشته شدند.

دفتر مطبوعاتی والی هرات، گفته است که این حمله، زمانی انجام شد که عبدالله اکبری، مولوی حیدر، ملا رحمت الله، ذبیح‌الله اکبری، ملا محمد، مشهور به ادریس، و ملاعبدالحق، مشهور به اسامه، از فرمانده‌هان گروه طالبان، با شماری از جنگ‌جویان این گروه در منطقه‌ی خم زیارت ولسوالی گذره گردهم آمده بودند و قصد برنامه‌ریزی روی حمله بر تأسیسات دولتی را داشتند.

از سویی هم، باشندگان محل، ادعا کرده اند که در نتیجه‌ی حمله‌ی هوایی بر یک مراسم عروسی، ۸ غیرنظامی کشته شده اند و حدود ۲۰ نفر دیگر زخم برداشتند. به گفته‌ی باشندگان محل، در میان قربانیان این رویداد، زنان و کودکان نیز شامل اند.

در همین حال، دفتر مطبوعاتی والی هرات، گفته است که یک عراده موتر حامل غیرنظامیان، با ماین کنارجاده‌ای برخورد کرده و در نتیجه‌ی آن، به آن‌ها تلفات وارد شده است.