تأکید یوناما بر اهمیت انسجام ملی در دوره‌ی پیش‌رو

صبح کابل
تأکید یوناما بر اهمیت انسجام ملی در دوره‌ی پیش‌رو

دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان یا یوناما، بر اهمیت انسجام ملی در دوره‌ی پیش‌رو تأکید کرده است.

یوناما، چهارشنبه شب (۳۰ دلو) با نشر اعلامیه‌ای گفته است، هر گونه اعتراضی به نتیجه‌ی نهایی انتخابات، با مقررات کشور سازگار باشد و به گونه‌ای انجام شود که در راستای ثبات و انسجام و مطابق نظم قانون اساسی باشد.

در اعلامیه‌ی این نهاد، با اشاره به نگرانی شماری نامزدان و هواداران آن‌ها، آمده است: «به تلاش برای پشتی‌بانی از مردم و نهادهای این کشور از جمله تمامی احزاب سیاسی، ادامه می‌دهیم و توصیه‌های کارشناسی و بی‌طرفانه به منظور تشویق نهادهای انتخاباتی جهت رسیدگی به آرزوی قابل درک نامزدان برای شفافیت در تصمیم‌گیری پیرامون حساب‌رسی و بازشماری آرا ارائه می‌کنیم.»

این در حالی است که کمیسیون مستقل انتخابات، پس از چاشت روز سه‌شنبه (۲۹دلو) نتیجه‌ی نهایی انتخابات ریاست جمهوری را اعلام کرد که بر اساس آن، محمداشرف غنی، با به دست آوردن ۵۰٫۶۴درصد آرا، برنده‌ی انتخابات ریاست‌جمهوری شناخته شده است.

ساعاتی پس از اعلام نتیجه‌ی نهایی از سوی کمیسیون مستقل انتخابات، عبدالله عبدالله، رهبر دسته‌ی انتخابا‌تی ثبات و همگرایی، در یک نشست خبری تأکید کرد که نتیجه‌ی اعلام شده برآمده از تقلب بوده و کمیسیون‌های انتخاباتی «خیانت ملی» را مرتکب شده‌اند.

او افزود که نتیجه‌ی انتخابات را نمی‌پذیرد و یک حکومت همه‌شمول (حکومت موازی) را تشکیل خواهد داد.

با این حال، سرور دانش، معاون دوم ریاست‌جمهوری، از دسته‌های انتخاباتی خواسته تا به قانون احترام گذاشته و نتیجه‌ی انتخابات را بپذیرند.