یوناما: کارکرد مرکز عدلی و قضایی مبارزه با فساد اداری مؤثر نبوده است

صبح کابل
یوناما: کارکرد مرکز عدلی و قضایی مبارزه با فساد اداری مؤثر نبوده است

دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان یا یوناما، تأکید می‌کند که مرکز عدلی و قضایی مبارزه با فساد اداری، تا کنون به عنوان عامل بازدارنده‌ی مؤثر در پرونده‌های فساد، به درستی عمل نکرده است.

یوناما، روز دوشنبه (۱۸ قوس) با نشر اعلامیه‌ای به مناسبت روز جهانی مبارزه با فساد اداری، گفته است که وضعیت دشوار امنیتی فراراه کار قاضی‌ها و دادستان‌ها را درک کرده و کشتار هدف‌مند آن‌ها را، محکوم می‌کند.

در اعلامیه آمده است: «مرکز عدلی و قضایی مبارزه با فساد اداری، کارکرد مؤثری نداشته؛ چنان‌چه احکام بازداشت و احضار قابل ملاحظه‌ی مرتبط به پرونده‌های فساد اداری، همراه با موافقت بر منع سفرها، تا کنون اجرا نشده و اکثر محکومین بازداشت نشده اند.»

تدامیچی یاماموتو، نماینده‌ی ویژه‌ی سازمان ملل متحد، گفته است که هرچند کارهای زیادی در راستای مبارزه با فساد صورت گرفته؛ اما این پدیده همچنان بر زندگی روزانه‌ی شهروندان افغانستان تأثیر می‌گذارد و سبب کم شدن اعتماد مردم به نهادهای حکومتی می‌شود.

آقای یاماموتو، افزوده است که نیاز است تا همین حالا بر تطبیق قوانین و پاسخ‌گو نگه‌داشتن کسانی که قانون‌شکنی می‌کنند، تمرکز کرده و عزم خود را در مبارزه با فساد نشان داد.

از سویی هم، مارک کلهن، رییس دفتر مبارزه با مواد مخدر و جرایم ملل متحد، گفته است که تقویت تلاش‌ها برای محو فساد اداری، سبب پیشرفت حکومت‌داری خوب می‌شود. او علاوه کرده است که برای نابودی فساد اداری، باید شرایطی را برای مبارزه‌ی مؤثر با فقر و نابرابری که از آن ریشه می‌گیرد، فراهم کرد.

در اعلامیه آمده است که نهادهای ملل متحد در افغانستان به شمول یوناما، دفتر مبارزه با مواد مخدر و جرائم ملل متحد و برنامه‌ی انکشافی ملل متحد، به حمایت از اصلاحات افغانستان در بخش مبارزه با فساد، به ویژه از طریق طرح استراتیژی تازه‌ی طولانی‌مدت که بر مبنای موفقیت‌های گذشته ساخته خواهد شد، متعهد می‌ماند.

یوناما، همچنان تأکید کرده است که با درک تأثیرات فساد اداری بر زندگی شهروندان عادی، به حمایت خود از کار شورای عالی حاکمیت قانون و مبارزه با فساد اداری، کمیسیون دسترسی به اطلاعات، دادستانی کل و فعالیت‌های بنیادی در همه بخش‌های اجتماعی جهت ایجاد صداقت، پاسخ‌دهی و شفافیت، ادامه خواهد داد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x