یوناما: تلاش‌های جدی برای برقراری صلح در افغانستان صورت گیرد

صبح کابل
یوناما: تلاش‌های جدی برای برقراری صلح در افغانستان صورت گیرد

دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان یا یوناما، حمله‌ی انتحاری بر مرکز آموزشی کوثر دانش در غرب کابل را محکوم کرده است.

یوناما، روز یک‌شنبه (۴ عقرب)، در تویتی گفته است که حمله بر مراکز آموزشی، جنایت جنگی است و عاملان آن باید هرچه زودتر شناسایی و مجازات شوند.

این نهاد، افزوده است که خشونت‌ هیچ برنده‌ای ندارد و باید تلاش‌های جدی برای مبارزه با  خشونت‌گرایی که عمدتا از غیرنظامیان قربانی می‌گیرد، انجام شود.

یوناما، تاکید کرده است که باید تلاش‌های جدی برای دست‌یابی به راه حل سیاسی و برقراری صلح، صورت گیرد.

یک مهاجم انتحاری، حوالی ساعت ۰۴:۳۰ پس از چاشت روز شنبه (۳ عقرب)، مواد هم‌راهش را در برابر دروازه‌ی مرکز آموزشی کوثر دانش در غرب کابل، منفجر کرد. این حمله، هنگام خروج دانش‌آموزان انجام شد.

وزارت داخله، گفته است که مهاجم انتحاری‌ قصد داشت وارد مرکز آموزشی کوثر دانش شود؛ اما پیش از رسیدن به هدف، از سوی محافظان این مرکز آموزشی شناسایی شده و مجبور شد در برابر دروازه‌ی ورودی این مرکز، مواد هم‌راهش را منفجر کند. در این رویداد، ۲۷ نفر جان باختند و ۷۷ نفر دیگر زخمی شدند.

هرچند گروه تروریستی داعش، مسوولیت این حمله را بر عهده گرفته است؛ اما دولت افغانستان، گروه طالبان را عامل اصلی این حمله دانسته است.

این نخستین‌بار نیست که یک مرکز آموزشی در غرب کابل هدف حمله‌ی انتحاری قرار گرفته است. دو سال پیش، در ۲۴ اسد ۱۳۹۷ یک مهاجم انتحاری وابسته به گروه تروریستی داعش، مرکز آموزشی موعود را در غرب کابل هدف قرار داد. در آن رویداد، ۵۰ دانش‌آموز دختر و پسر کشته شدند و ۷۰ دانش‌آموز دیگر نیز زخم برداشتند.