یوناما: همزمان با گفت‌وگوهای صلح، تلفات غیرنظامیان افزایش یافته است

صبح کابل
یوناما: همزمان با گفت‌وگوهای صلح، تلفات غیرنظامیان افزایش یافته است

دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما)، در گزارش جدیدی، گفته است که همزمان با آغاز گفت‌وگوهای صلح، تلفات غیرنظامیان نیز افزایش یافته که این موضوع نگران‌کننده است.

در گزارش یوناما که روز سه‌شنبه (۵ حوت)، منتشر شده، آمده است، در سال ۲۰۲۰ میلادی، ۳۰۳۵ غیرنظامی در افغانستان جان باخته‌اند و ۵۷۸۵ نفر دیگر زخمی شده‌اند.

بر اساس گزارش، در سال ۲۰۲۰ میلادی تلفات غیرنظامیان ۱۵ درصد نسبت به سال ۲۰۱۹ میلادی کاهش یافته است؛ اما ناکامی گفت‌وگوهای صلح در کاهش تلفات غیرنظامیان، نگران‌کننده بوده است.

یوناما، گفته است که هرچند کاهش شمار تلفات غیرنظامیان امیدوارکننده است؛ اما بر اساس اسناد و شواهد، این شمار پایین تلفات تا اندازه‌ای بنابر بعضی تکتیک‌ها در سه ماه آخر سال زیاد شده است.

در گزارش، همچنان آمده است که ۴۳ درصد کل تلفات در سال ۲۰۲۰ در افغانستان را زنان و کودکان تشکیل می‌دهند.

دیبرا لاینز، نماینده‌ی ویژه‌ی سازمان ملل متحد در افغانستان، گفته است: «سال ۲۰۲۰ می‌توانست سال صلح در افغانستان باشد؛ اما هزاران غیرنظامی افغان به دلیل درگیری‌ها کشته و زخمی شدند. بهترین راه برای محافظت از غیرنظامیان، برقراری آتش‌بس بشردوستانه است.»

در گزارش یوناما، آمده است، برای هفتمین سال پی‌هم شمار جان باخته‌گان در یک سال در افغانستان از مرز سه‌هزار نفر بالا بوده که این موضوع، سبب شده تا افغانستان مرگ‌بارترین کشور باشد.

بر اساس گزارش، عناصر مخالف دولت در سال ۲۰۲۰ میلادی، مسئول ۶۲ درصد تلفات غیرنظامیان اند. «گروه طالبان مسئول ۴۶ درصد، داعش مسئول ۸ درصد و نیروهای طرف‌دار دولت مسئول ۲۲ درصد تلفات غیرنظامیان بوده‌اند.»

در گزارش آمده است که ادامه‌ی حملات عناصر مخالف دولت علیه اعضای محاکم، فعالان رسانه‌ای، جامعه‌ی مدنی و همچنان اقلیت‌های مذهبی به ویژه شیعیان (هزاره‌ها) و هندوباوران (سیک‌ها)، نگران‌کننده است.