کاهش پنج درصدی تلفات غیرنظامیان در افغانستان

صبح کابل
کاهش پنج درصدی تلفات غیرنظامیان در افغانستان

دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان یا یوناما، اعلام کرده است که تلفات غیرنظامیان در سال ۲۰۱۹ میلادی در افغانستان، پنج درصد کاهش یافته است.
در گزارش تازه‌ی یوناما که روز شنبه (۳ حوت) منتشر شده، آمده است که در سال ۲۰۱۹ میلادی، ۳۴۰۳ غیرنظامی در افغانستان کشته شده‌اند و ۶۹۸۹ نفر دیگر زخم برداشته‌اند.
بر اساس این گزارش، بیشتر تلفات غیرنظامیان، از سوی عناصر ضد دولت صورت گرفته است. یوناما افزوده است که این، ششمین سال پی‌هم است که آمار تلفات غیرنظامیان، از مرز ۱۰ هزار نفر می‌گذرد.
یوناما، گفته است: «بعد از بیش از یک دهه مستندسازی سیستماتیک تأثیر جنگ بر غیرنظامیان، آمار تلفات غیرنظامیان تا ختم سال ۲۰۱۹ از مرز ۱۰۰ هزار نفر فراتر رفته است.»
در گزارش، به نقل از تدامیچی یاماموتو، نماینده‌ی ویژه‌ی سازمان ملل متحد برای افغانستان، آمده است که دست‌کم هیچ غیرنظامی‌ای از تأثیرات خشونت‌های جاری مصؤون نبوده است.
آقای یاماموتو، گفته است، از آن جایی که پروسه‌ی صلح زمان‌گیر است و تلاش‌های صلح جریان دارد، باید از غیرنظامیان محافظت شود و برای همه طرف‌های درگیر ضروری است تا از این فرصت، برای توقف جنگ استفاده کنند.
بر اساس آمار‌های منتشر شده از سوی دفتر یوناما، تلفات غیرنظامیان نسبت به سال ۲۰۱۸ میلادی، پنج درصد کاهش را نشان می‌دهد. در گزارش آمده است که تلفات غیرنظامیان از سوی طرف‌های درگیر در جنگ به ویژه گروه طالبان، ۲۱ درصد و نیروهای نظامی بین‌المللی ۱۸ درصد افزایش یافته است. یوناما گفته است که دلیل عمده‌ی افزایش تلفات غیرنظامیان از سوی این دو طرف، افزایش در حملات مواد انفجاری تعبیه شده و حملات هوایی است.
میشل بشلت، کمیشنر عالی ملل متحد برای حقوق بشر، گفته است که به منظور جلوگیری از تلفات غیرنظامیان، همه طرف‌های درگیر در جنگ باید از اصول کلیدی تمایز، تناسب و احتیاط، پیروی کنند.
او افزوده است که افراد دخیل در جنگ، باید اقدامات ضروری را به منظور جلوگیری از کشته شدن زنان، مردان، پسران و دختران توسط بمب‌ها، راکت‌ها و ماین‌های جاسازی شده، انجام دهند و اجراآت غیر از این، قابل قبول نیست.
یوناما، در حالی از کاهش پنج درصدی تلفات غیرنظامیان خبر می‌دهد که قرار است تا اواخر ماه جاری میلادی، توافق‌نامه‌ی صلح میان ایالات متحده‌ی امریکا و طالبان، به امضا برسد. گفته می‌شود که دو هفته بعد از امضای این توافق‌نامه، گفت‌وگوها میان دولت افغانستان و طالبان آغاز خواهد شد.