یوناما: خشونت‌ها کاهش یابد تا زمینه‌ی بهتر برای گفت‌وگوهای میان‌افغانی فراهم شود

صبح کابل
یوناما: خشونت‌ها کاهش یابد تا زمینه‌ی بهتر برای گفت‌وگوهای میان‌افغانی فراهم شود

دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان یا یوناما، از طرف‌های درگیر در افغانستان، خواسته است تا خشونت‌ها را کاهش دهند تا زمینه‌ی بهتر برای گفت‌وگوهای میان‌افغانی، فراهم شود.

یوناما، روز دوشنبه (۳۱ سنبله)، در برگه‌ی رسمی تویتر خود، با اشاره به «روز جهانی صلح»، نوشته است که افزایش خشونت‌ها، سبب تلفات بیشتر غیرنظامیان می‌شود و این موضوع، نگران‌کننده است.

این نهاد، گفته است: «در حالی که از روز جهانی صلح گرامی‌داشت می‌کنیم، شدت یافتن جنگ، سبب تلفات غیرنظامیان در افغانستان می‌شود. ما نگران افزایش تلفات غیرنظامیان استیم و از طرف‌های درگیر، می‌خواهیم تا اقدام‌های فوری را برای محافظت از آن‌ها، انجام داده و زمینه‌ی مناسبی را برای گفت‌وگوهای قطر، فراهم کنند.»

یوناما، گفته است که تنها در روز شنبه‌ی هفته‌ی جاری در چهار رویداد جداگانه، ۲۰ غیرنظامی در افغانستان کشته شده اند و ۳۹ نفر دیگر زخم برداشته است. این نهاد، افزوده است که در میان قربانیان، کودکان و زنان نیز شامل اند.

این در حالی است که با آغاز گفت‌وگوهای میان‌افغانی در قطر، تروریستان طالب، سطح خشونت‌ها را نیز افزایش داده اند. به باور آگاهان نظامی و سیاسی، گروه طالبان، قصد دارد تا با افزایش خشونت‌ها، در گفت‌وگوهای صلح امتیازگیری کند.