یوناما: نشست قطر نشان‌دهنده‌ی تمایل افغان‌ها به مذاکره و توقف جنگ است

صبح کابل
یوناما: نشست قطر نشان‌دهنده‌ی تمایل افغان‌ها به مذاکره و توقف جنگ است

نماینده‌ی ویژه‌ی سرمنشی سازمان ملل متحد برای افغانستان، ضمن استقبال از قطع‌نامه‌ی مشترک نشست بین‌الافغانی قطر، گفته است که هر دو طرف، برای مذاکره به منظور پیشرفت در روند صلح و توقف جنگ، تمایل دارند.

در اعلامیه‌ای که امروز چهارشنبه (۱۹سرطان) به نقل از تدامیچی یاماموتو منتشر شده، آمده است: «بحث‌های سازنده و نظریات مشترکی که در بیانیه‌ی مشترک آن‌ها وجود داشت، نشان می‌دهد که بین افغان‌ها زمینه‌های مشترک و تمایل برای مذاکره به هدف پیشرفت در روند صلح و توقف جنگ وجود دارد.»

آقای یاماموتو، تاکید کرده است: «بحث‌های پیش‌ رو برای پایان دادن به جنگ و تامین صلح در افغانستان، ما را به این که صلح می‌تواند از طریق گفت‌وگو میان افغان‌ها تامین شود، خوش‌بین می‌سازد.»

این در حالی است که نشست بین‌الافغانی قطر، پس از دو روز گفت‌وگو، دوشنبه شب (۱۷سرطان) با صدور قطع‌نامه‌ی مشترک هشت ماده‌ای پایان یافت. در این قطع‌نامه، بر کاهش خشونت‌ها، کاهش تلفات غیرنظامیان، حفظ حقوق زنان و احترام به حقوق اساسی اقلیت‌های مذهبی، تاکید شده است.

ارگ ریاست جمهوری نیز پس از پایان این نشست، ابراز امیدواری کرده است که تا دو ماه دیگر، گفت‌وگوهای مستقیم میان دولت افغانستان و طالبان آغاز شود.