یوناما: تلفات غیرنظامیان در افغانستان ۲۷ درصد کاهش یافته است

صبح کابل
یوناما: تلفات غیرنظامیان در افغانستان ۲۷ درصد کاهش یافته است

دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان یا یوناما، گفته است که تلفات غیرنظامیان در جریان شش ماه نخست سال ۲۰۱۹ میلادی، در مقایسه با زمان مشابه آن در سال ۲۰۱۸ میلادی، ۲۷ درصد کاهش یافته؛ اما هنوز هم میزان تلفات نگران کننده است.

یوناما، روز سه‌شنبه (۸ اسد) گزارش جدیدی را منتشر کرده است که بر اساس آن، در جریان شش ماه نخست سال ۲۰۱۹ میلادی، در جنگ افغانستان، بیش از ۱۳۰۰ غیرنظامی جان باخته‌اند و بیش از ۲۴۰۰ غیرنظامی دیگر زخم برداشته‎اند.

بر اساس این گزارش، از میان این افراد، ۱۴۰ زن و ۳۳۷ کودک جان باخته‌اند و ۲۰۹ زن و ۸۸۰ کودک دیگر نیز زخم برداشته‌اند.

در این گزارش آمده است: «مسؤول ۳۸ درصد تلفات غیرنظامیان، طالبان استند و مسؤول ۱۱ درصد دیگر آن، گروه داعش است. همچنان مسؤول ۳ درصد دیگر آن، عناصر ناشناخته شده‌ی ضد دولتی استند».

یوناما گفته است که مسؤول ۳۱ درصد تلفات غیرنظامیان، نیروهای دولتی بوده‌اند. به گفته‌ی این سازمان، ۱۴۰۴ نفر در جریان عملیات نیروهای دولتی کشته و زخمی شده‌اند.

در گزارش افزوده شده که بیشترین تلفات غیرنظامیان که نیروهای دولتی در آن نقش داشته‌اند، ناشی از حملات هوایی بوده است.

یوناما علاوه کرده است که ۸۲ درصد از کل تلفات برخواسته از حملات هوایی، وابسته به نیروهای بین‌المللی است و ۱۳ درصد آن نیز، از سوی نیروهای افغان انجام شده است.

این در حالی است که پیش از این، سازمان ملل متحد، از طرف‌های درگیر جنگ در افغانستان خواسته بود تا به غیرنظامیان آسیبی نزنند. همچنان یوناما، چند روز قبل، از گروه طالبان نیز خواسته بود تا استفاده از ماین‌های کنار جاده‌ای را متوقف کنند، زیرا به گفته‌ی این سازمان، در جریان چند ماه گذشته، ماین‌های کنار جاده‌ای تلفات سنگینی به غیرنظامیان وارد کرده است.