یوناما: کرونا، صلح و خشونت، سرعت مبارزه با فساد در افغانستان را کاهش داده است

صبح کابل
یوناما: کرونا، صلح و خشونت، سرعت مبارزه با فساد در افغانستان را کاهش داده است

دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما)، با نشر گزارش تازه‌ای، گفته است که دولت افغانستان، گام‌های مثبتی در راستای ایجاد چارچوب قانونی و نهادهای قوی برای مبارزه با فساد برداشته است.

در این گزارش که روز چهارشنبه -۱۳ اسد-، از سوی یوناما نشر شده، آمده است که دولت افغانستان، گام‌های مثبتی برای مبارزه با فساد برداشته؛ اما هنوز هم کاستی‌های زیادی وجود دارد.

یوناما، بر افزایش شفافیت، امانت‌داری و مسؤولیت‌پذیری از سوی دولت افغانستان تأکید کرده است.

بر اساس گزارش، از جنوری ۲۰۲۰ تا می ۲۰۲۱، دولت افغانستان به حمایت از اصلاحات در راستای مبارزه با فساد ادامه داده؛ اما تأثیرات منفی ویروس کرونا، گفت‌وگوهای صلح و افزایش خشونت‌ها پس از اعلام خروج نیروهای خارجی، از سرعت این اصلاحات کاسته است.

در گزارش، با اشاره به ایجاد کمیسیون مبارزه با فساد در نوامبر ۲۰۲۰ میلادی، آمده است: «چنین نهادی، توانایی آن را دارد که اصلاحات در مبارزه علیه فساد را پیش ببرد، به شرط این که استقلال آن تضمین شود و بتواند به طور کامل وظایف خود را انجام دهد.»

یوناما، با اشاره به تصویب قوانینید در باره‌ی حفاظت از افشاگران در طول دوره‌ی این گزارش، گفته است که در صورت اجرای موثر آن، مبارزه با فساد تقویت خواهد شد.

در گزارش، آمده است که تعداد پرونده‌های فساد اداری که توسط مرکز عدلی و قضایی مبارزه با جرایم سنگین فساد اداری به آن رسیدگی شده، افزایش یافته است.

یوناما، گفته است که ظرفیت نیروی انفاذ قانون باید افزایش یابد تا جنایات در بخش فساد را کشف کرده و عاملان آن را بدون در نظرداشت مقام آن‌ها، بازداشت کند.

دیبرا لاینز، نماینده‌ی ویژه‌ی سازمان ملل متحد برای افغانستان، گفته است: «مبارزه‌ی موثر با فساد، با افزایش مشروعیت دولت، رفاه و ثبات همگام است.»

یوناما، اعلام آمادگی کرده که دولت افغانستان را در راستای پیش‌برد اصلاحات در مبارزه با فساد، حمایت کند تا به چالش‌های باقی‌مانده، رسیدگی شود.

یوناما، گفته است که زمان آن فرا رسیده تا دولت افغانستان، تأثیر اصلاحات در مبارزه با فساد را بررسی کرده و تلاش‌های واقعی و مستمر را به ویژه با تقویت مکانیزم‌های نظارت و ارزیابی برای رفع موثر خلاهای باقی‌مانده، افزایش دهد.

در گزارش، به نقش جامعه‌ی مدنی و رسانه‌ها در تقویت شفافیت و افشای فساد، اشاره شده و آمده است که دولت افغانستان باید با توجه به افزایش حملات علیه خبرنگاران، از رسانه‌ها محافظت کند.

یوناما، گفته است که سازمان ملل به حمایت از دولت افغانستان در راستای تطبیق مکلفیت‌هایش در مطابقت با کنوانسیون ملل متحد علیه فساد اداری متعهد باقی می‌ماند.

این در حالی است که هنوز هم افغانستان جز کشورهای درج اول در بخش فساد به شمار می‌رود. هرچند دولت‌مداران کشور بارها ادعا کرده اند که در بخش فساد گام‌های عملی برداشته شده؛ اما تا هنوز این پدیده‌ی ناپسند به کلی نابود نشده است.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x