یوناما: از موقف دولتی برای کمپاین به نفع نامزد مشخصی استفاده نشود

صبح کابل
یوناما: از موقف دولتی برای کمپاین به نفع نامزد مشخصی استفاده نشود

دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان یا یوناما، از کارمندان دولتی در این کشور خواسته است تا از موقف دولتی خود به نفع نامزد مشخصی استفاده نکنند.

یوناما، در اعلامیه‌ای گفته است که با آغاز مبارزات انتخاباتی، انتظار می رود که تمامی نامزدان و حامیان آن‌ها، به صورت عادلانه در مطابقت با قانون انتخابات و دستورالعمل کمیسیون مستقل انتخابات، کمپاین کنند.

در اعلامیه آمده است: «تمام جناح‌های ذیدخل باید مطابق قانون در مورد مکلفیت‌های‌شان به شمول فرمان رییس جمهور در مورد عدم دخالت مقامات دولتی و نیروهای امنیتی در امور انتخاباتی آگاه باشند؛ همه مقامات دولتی قانوناً مکلف استند که وظایف‌شان در حکومت را از مبارزات انتخاباتی جدا ساخته و از موقف خود به نفع نامزد مشخصی استفاده نکنند.»

پیش از این، کمیسیون اصلاحات اداری و خدمات ملکی نیز از تمامی کارکنان خدمات عامه خواسته بود تا به منظور برگزاری شفاف و عادلانه‌ی انتخابات ریاست جمهوری، از ساعات رسمی و منابع دولتی، به سود و یا زیان نامزدان استفاده نکنند.

این کمیسیون، افزوده بود که اعمال نفوذ بر رای‌دهندگان، فراهم ساختن امکانات و منابع دولتی به سود یکی از نامزدان، ابراز نظر به سود و یا زیان نامزدان، استفاده از مقام وظیفه‌ای برای تقویت و تضعیف نامزدان و حضور در همایش‌های انتخاباتی در جریان ساعات رسمی، از فعالیت‌های ممنوع‌شده در جریان پیکارهای انتخاباتی است.

این در حالی است که روز یکشنبه (۶ اسد)، روند مبارزات انتخاباتی میان نامزدان ریاست جمهوری، به‌گونه‌ی رسمی آغاز شد.