افراد ناشناس یک داکتر نظامی حکومت پیشین را در هرات آتش زدند

علی‌اکبر خیرخواه
افراد ناشناس یک داکتر نظامی حکومت پیشین را در هرات آتش زدند

منابعی محلی در ولایت هرات، تأیید می‌کنند که یک داکتر جوان از سوی افراد ناشناس ابتدا به قتل رسیده و سپس آتش‌ زده شده است.

این داکتر، حسن قانونی نام داشت و در اردوی ملی حکومت پیشین به عنوان داکتر نظامی کار می‌کرد.

در همین حال، سیدباقر سجادی، برادر این داکتر به روزنامه‌ی صبح کابل، می‌گوید که حسن قانونی عصر روز دوشنبه -۸ حمل-، از مربوطات شهر هرات ناپدیده و جسدش روز گذشته از ساحه‌ی ریگریشن هرات پیدا شده است.

سجادی این رویداد را چنین روایت می‌کند: «طبق راپورهای اولیه و نظر به گفتار خسر و همسر شان، روز دوشنبه ساعت ۴ عصر از خانه بیرون می‎‌شود و به طرف دوستان خود می‌رود، گفته که بالای کسی ۱۵۰ هزار افغانی قرض دارم. شش‌و‎‌نیم به خانه زنگ می‌زنه، میگه پول ره گرفتم و یک کمی ناوقت خانه میایم.»

به گفته‌ی او، تلفن حسن قانونی از حوالی ساعت ۷ دوشنبه‌شب خاموش می‌شود و خانواده‌اش تا روز چهارشنبه به هیچ کسی در مورد ناپدیدشدن او، اطلاعی نمی‌دهد.

با این حال، مسؤولان امنیتی طالبان در هرات، روز گذشته -چهارشنبه، ۱۰ حمل-، جسد این داکتر را از ساحه‌ی ریگریشن هرات پیدا کرده و از طریق تلفنش به خانواده‌ای او اطلاع داده‌اند.

در تصاویری که برادرش از او در برگه‌ی فیسبوک خود نشر کرده، دیده می‌شود که جسد حسن قانونی به گونه‌ی کامل سوخته است.

مسؤولان طالبان در هرات تا هنوز در این مورد چیزی نگفته اند.

هرچند تا هنوز علت و انگیزه‌ی این رویداد مشخص نیست؛ اما پیش از این طالبان بارها افرادی را که با حکومت پیشین کار کرده بود، به قتل رسانده اند.