نامه‌ی حزب وحدت اسلامی افغانستان به سازمان ملل: «از هزاره‌ها در برابر نسل‌کشی محافظت کنید»

صبح کابل
نامه‌ی حزب وحدت اسلامی افغانستان به سازمان ملل: «از هزاره‌ها در برابر نسل‌کشی محافظت کنید»

حزب وحدت اسلامی افغانستان به رهبری محمدکریم خلیلی در نامه‌ی به سازمان ملل متحد، گفته است که هزاره‌ها در معرض حملات سیستماتیک و نسل‌کشی قرار دارند.

در این نامه، آمده است که مردم هزاره در جریان بیست‌ سال گذشته برای برقراری صلح و امنیت و تحقق ارزش‌های انسانی و دموکراسی در افغانستان قربانی‌های زیادی را متحمل شده‌اند.

در این نامه با اشاره به حملات تروریستی سال‌های گذشته و انفجارهای اخیر در کابل و مزارشریف، آمده است که این حملات بدون شک مصداق کامل نسل‌کشی است و مردم هزاره به گونه‌ی آشکار با جنایات ضدبشری و ژنوساید مواجه استند.

حزب وحدت اسلامی افغانستان عنوانی سازمان ملل نوشته است: «در شرایط کنونی که افغانستان با بحران بشری و قحطی و گرسنگی مواجه است، هزاره‌ها به دلیل قومیت و اعتقادات مذهبی شان به گونه برنامه‌ریزی‌شده از مشاغل و مناصب دولتی اخراج می‌شوند.»

در این نامه، تأکید شده است که هرچند در سال‌های اخیر ده‌ها حمله‌ی تروریستی علیه مردم هزاره انجام شده؛ اما هیچ یک از این جنایت‎ها و حملات تروریستی مورد پیگرد و بررسی عدلی و قضایی قرار نگرفته و هیچ اقدامی در جهت اجرای عدالت و جبران خسارت برای قربانیان این رویدادها انجام نشده است.

هم‌چنان گفته شده است که بر اساس قوانین و مقررات و عرف بین‌المللی، سازمان ملل موظف است که از اقلیت‌های قومی و مذهبی در معرض تهدید مانند هزاره‌ها، در برابر اقدامات نسل‌کشی، جنایت‌ علیه بشریت و آزار و اذیت‌های سیستماتیک محافظت کند.

در ادامه، آمده است: «تردیدی نیست که برخورد دوگانه نسبت به این نوع مسأیل، موجب بی‌اعتباری نهادهای حقوق بشری و سازمان ملل متحد و سلب اعتماد مردم از آن‌ها خواهد شد. پیامد این وضعیت برای جامعه بشری ناگوار و تأسف‌بار خواهد بود.»

در این نامه، از شورای امنیت سازمان ملل خواسته شده که هرچه عاجل نشستی را در مورد افغانستان، با محوریت موضوع نسل‌کشی مردم هزاره برگزار کند تا طالبان را موظف به تأمین امنیت شهروندان کنند.

حزب وحدت اسلامی افغانستان، گفته است که انتظار دارد شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد گزارشگر ویژه برای تحقیق و بررسی وضعیت حقوق بشری هزاره‌ها تعیین و کشتار هزاره‌ها را به‌عنوان نسل‌کشی ثبت کند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x