نماینده‌ی سازمان ملل به آغاز مذاکرات میان‌افغانی در هفته‌های بعد ابراز خوش‌بینی کرد

صبح کابل
نماینده‌ی سازمان ملل به آغاز مذاکرات میان‌افغانی در هفته‌های بعد ابراز خوش‌بینی کرد

دیبرا لاینز، نماینده‌ی ویژه‌ی دبیرکل سازمان ملل‌ متحد برای افغانستان، نسبت به آغاز مذاکرات میان‌افغانی تا چند هفته‌ی دیگر ابراز خوش‌بینی کرده است.

خانم لاینز که روز گذشته پنج‌شنبه(۵ سرطان)، در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد در مورد افغانستان صبحت می‌کرد، گفته است که او «محتاطانه» خوش‌بین است که مذاکرات میان‌افغانی تا چند هفته‌ی دیگر آغاز شود.

او افزوده که اکنون پس از چهار دهه جنگ در افغانستان، یک فرصت بی‌نظیر برای صلح و داشتن آینده‌ی با ثبات، به میان آمده است. « اکنون لحظه‌ی ظهور امید برای فردا رسیده است.»

نماینده‌ی سازمان ملل، هم‌چنان تأکید کرده است که از گفت‌وگوهای مستقیم صلح حمایت می‌کند. او افزوده است: «از آن‌جایی که دو طرف فکر می‌کنند گفت‌وگوهای طولانی و پیچیده خواهند داشت، آن‌ها را ترغیب کرده‌ام که برای موفقیت از خود انعطاف‌پذیری، دوراندیشی، تعهد به صلح و از همه مهم‌تر دلسوزی به مردم‌شان را نشان دهند.»

خانم لاییز با توجه به اهمیت پروسه‌ی صلح، گفته است که از ادامه‌ی جنگ مردم افغانستان به ویژه کودکان متضرر می‌شوند. به گفته‌ای او، جنگ در این کشور هنوز هم از غیرنظامیان و کودکان قربانی می‌گیرد.

دیبرا لاینز در بخش دیگر از صحبت‌های روز گذشته‌ از نگرانی خود در رابطه به ویروس کرونا در افغانستان نیز صحبت کرده است. خانم لاینز گفته است که همزمان با فرصت‌های تازه برای صلح، ویروس کرونا نیز بر زندگی مردم افغانستان، سایه افکنده است.

با این حال، او از حمایت جامعه‌ی جهانی برای مبارزه با ویروس کرونا در افغانستان نیز اطمینان داده است.

این همه در حالی است که تا اکنون بیش از ۳۰ هزار نفر در افغانستان به ویروس کرونا، مبتلا شده‌اند که از این میان، بیش از۱۰ هزار آن، بهبود یافته و ۶۸۳ تن دیگر جان باخته اند