دیبرا لاینز: جامعه‌ی جهانی برای جلوگیری از سقوط اقتصاد افغانستان اقدام کند

صبح کابل
دیبرا لاینز: جامعه‌ی جهانی برای جلوگیری از سقوط اقتصاد افغانستان اقدام کند

دیبرا لاینز، نماینده‌ی ویژه‌ی سرمنشی ملل متحد برای افغانستان، می‌گوید که اکنون زمان آن رسیده که جامعه‌ی جهانی برای جلوگیری از سقوط غیر قابل بازگشت اقتصاد افغانستان اقدام کند.

بانو لاینز که ناوقت روز چهارشنبه -۱۱ حوت/ ۲ مارچ-، در نشست شورای امنیت سازمان ملل در مورد افغانستان صحبت می‌کرد، گفت: «اکنون رسیدگی به اقتصاد افغانستان بسیار ضروری است. ارایه کمک‌های کوتاه‌‌مدت با امیددادن یا آماده‌‌ساختن یک پایه مستحکم برای خود کفایی افغانستان نیست.»

او در این نشست، گفت که به دلیل حمایت کشورهای تمویل‌کننده و دست‌رسی به همه‌ی ولایت‌های افغانستان، کمک‌های بشردوستانه زمستانی به نیازمندان توزیع شده است.

نماینده‌ی ویژه‌ی سرمنشی ملل متحد برای افغانستان، گفت که این سازمان برای نزدیک به ۲۰ میلیون نفر در ۳۹۷ ولسوالی افغانستان کمک‌رسانی کرده و در بیش از دو دهه‌ی گذشته، این نخستین‌باری است که دست‌رسی به مردم به این پیمانه بوده است.

او گفت: «ارائه‌ی کمک‌های کوتاه‌مدت، با امید‌دادن یا آماده‌کردن یک بنیاد مستحکم برای خود اتکایی افغانستان نیست. بیایید واقع‌بین باشیم، کاری که ما انجام داده‌ایم فقط خرید کمی زمان بوده است.»

این در حالی است که پس از سقوط نظام پیشین به دست طالبان و قطع کمک‌های خارجی، نظام اقتصادی افغانستان در آستانه‌ی سقوط قرار گرفته است. همین تازگی کمیته‌ی بین‌المللی صلیب سرخ از روند افزایشی فقر درافغانستان ابراز نگرانی کرده و گفته است که شهروندان این کشور بیش‌تر از هر زمان دیگر، زیر خط فقر قرار دارند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x