دیبرا لاینز: عاملان حمله بر دفتر سازمان ملل در هرات، باید شناسایی و مجازات شوند

صبح کابل
دیبرا لاینز: عاملان حمله بر دفتر سازمان ملل در هرات، باید شناسایی و مجازات شوند

سازمان ملل متحد، حمله بر دفتر ساحوی اش در ولایت هرات را محکوم کرده و خواهان شناسایی و مجازات عاملان آن شده است.

در اعلامیه‌ای که از سوی یوناما نشر شده، آمده است که روز جمعه -۸ اسد-، جنگ‌جویان طالب بر دفتر ساحوی این سازمان در ولایت هرات، حمله کردند که در نتیجه‌ی آن، یک نگهبان پلیس افغان جان باخته و چندین نفر دیگر زخم برداشته اند.

یوناما، گفته است که در این رویداد به کارمندان خارجی این نهاد آسیبی نرسیده است.

بر اساس اعلامیه، بخش ورودی دفتر ساحوی سازمان ملل متحد، از سوی عناصر ضد دولتی مورد هدف قرار گرفته است.

سازمان ملل، گفته که به گونه‌ی فوری در تلاش ایجاد یک تصویر کامل از این حمله است و به همین منظور، با طرف‌های درگیر در تماس است.

دیبرا لاینز، نماینده ویژه‌ی سازمان ملل متحد در افغانستان، گفته است: «حمله علیه سازمان ملل متحد، اسفناک است و ما آن را به شدت محکوم می کنیم.»

او تأکید کرده است که عاملان این حمله، باید شناسایی و به پاسخ‌گویی کشانده شوند.

از سویی هم، اری کانکو، سخن‌گوی دبیرکل سازمان ملل متحد نیز، حمله بر دفتر ساحوی اش در ولایت هرات را محکوم کرده و خواهان شناسایی و مجازات عاملان آن شده است.

سازمان ملل، گفته است که این نهاد، یک نهاد غیرنظامی بوده و بر حمایت از تلاش‌های صلح، ارتقا حقوق همه افغانستانی‌ها و ارایه‌ی کمک‌های بشردوستانه و انکشافی تمرکز دارد و حمله بر دفاتر آن، بر اساس قوانین بین‌المللی ممنوع است و ممکن است جنایت جنگی پنداشته شود.

گفتنی است که نواحی اطراف شهر هرات که دفتر ساحوی سازمان ملل متحد در آن موقعیت دارد، روز جمعه -۸ اسد-، شاهد درگیری میان جنگ‌جویان طالب و نیروهای امنیتی بود.

نیروهای امنیتی، موفق شدند تا طالبان را از اطراف شهر، بیرون کنند.