نشست ویژه‌ی شورای حقوق بشر سازمان ملل؛ طالبان زنان افغان را به حاشیه رانده‌اند

صبح کابل
نشست ویژه‌ی شورای حقوق بشر سازمان ملل؛ طالبان زنان افغان را به حاشیه رانده‌اند

هم‌زمان با برگزاری نشست علما از سوی طالبان، شورای حقوق بشر سازمان ملل نیز، نشست ویژ‌ه‌ای را در مورد وضعیت زنان افغانستان برگزار کرده است.

نشست ویژه‌ی حقوق بشر سازمان ملل روز جمعه -۱۰ سرطان-، برگزار شد و در آن همه‌ی شرکت‌کنندگان، وضعیت شهروندان افغانستان و به ویژه زنان را نگران‌کننده خوانده‌اند.

به گفته‌ی شرکت‌کنندگان این نشست، طالبان از زمان به قدرت‌رسیدن شان، زنان و دختران افغانستان را به حاشیه راه‌اند و در این مدت، آن‌ها از فعالیت‌های اجتماعی، سیاسی و اقتصادی و حق آموزش و کار محروم شده‌اند.

در این نشست، میشل باشله، کمیسرعالی حقوق بشر سازمان ملل متحد از طالبان خواست که به درخواست زنان افغان توجه کنند و به آن‌ها در گفت‌وگوها و نشست‌ها، حضور معنادار بدهند.

همین‌گونه‌، سایمن منلی، نماینده‌ی بریتانیا در دفتر جنیوای سازمان ملل در این نشست، گفت: «ما در کنار زنان و دختران افغانستان ایستاده‌ایم و شجاعت فوق‌العاده‌ی آن‌ها را می‌ستاییم.»

با این همه، نصیر احمد اندیشه، نماینده‌ی افغانستان در ژنو در نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل، گفت که زنان و دختران افغان در بدترین وضعیت حقوق بشری قرار دارند، صدای آنان شنیده نمی‌شود و جامعه‌ی جهانی نیز، مردم افغانستان را فراموش کرده است.

شورای حقوق بشر سازمان ملل در حالی نشستی را در مورد زنان افغانستان برگزار کرده که پس از به قدرت‌رسیدن طالبان، وضعیت زنان این کشور به شدت وخیم شده است. زنان از حق کار و فعالیت اجتماعی محروم شده‌اند. هم‌چنان این گروه مکاتب دخترانه بالاتر از صنف ششم را مسدود نگه داشته‌ است.