شورای امنیت سازمان ملل حملات تروریستی اخیر علیه غیرنظامیان و اقلیت‌های مذهبی را محکوم کرد

عصمت امین
شورای امنیت سازمان ملل حملات تروریستی اخیر علیه غیرنظامیان و اقلیت‌های مذهبی را محکوم کرد

در ادامه‌ی واکنش‌ها به انفجارهای اخیر در کابل و شماری دیگر از ولایت‌های افغانستان، شورای امنیت سازمان ملل حملات تروریستی علیه غیرنظامیان و اقلیت‌های مذهبی را محکوم کرده است.

شورای امنیت سازمان ملل متحد، حملات تروریستی اخیر را به گروه‌ داعش نسبت داده و گفته است که باید با عاملان این رویدادها برخورد جدی صورت بگیرد.

در بیانیه‌، آمده است: «حملات اخیر علیه غیرنظامیان از جمله؛ اقلیت‌های مذهبی در تمام افغانستان انجام شده است.»

این شورا از همه‌ی دولت‌ها خواسته است که با عاملان و حامیان این گونه‌ حملات تروریستی برخورد جدی کنند.

این در حالی است که در هفته‌های اخیر بار دیگر حملات تروریستی در افغانستان از سرگرفته شده است. بسیاری از این حملات علیه هزاره‌ها –شیعیان افغانستان صورت گرفته است.

سازمان حقوق بشری این حملات را نسل‌کشی هزاره‌ها عنوان کرده‌اند. اخیر شماری از فعالان جامعه‌ی مدنی، حقوق بشر، دیپلمات‌ها و استادان دانشگاه‌ در نامه‌ی سرگشاده به سرمنشی سازمان ملل، تأکید کرده اند که با بازگشت طالبان به قدرت، هزاره‌ها بیش‌تر در معرض خطر قرار گرفته است.

در نامه‌ای که از سوی ۴۲ تن از فعالان مدنی و حقوق بشر، استادان دانشگاه و دیپلمات‌های افغان عنوانی سازمان ملل فرستاده شده، از این سازمان خواسته شده که در برابر حملات هدفمند اخیر علیه هزاره‌ها اقدام فوری صورت بگیرد.

امضاءکنندگان این نامه، تأکید کرده اند که شورای امنیت سازمان ملل باید یک نشست ویژه در مورد وضعیت هزاره‌ها و بحث روی چگونگی محافظت از این گروه قومی در برابر حملات هدفمند برگزار کند.

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x