شورای امنیت: پسر بن لادن برای دیدار با طالبان به افغانستان سفر کرده است

صبح کابل
شورای امنیت: پسر بن لادن برای دیدار با طالبان به افغانستان سفر کرده است

به تازگی شورای امنیت سازمان ملل، گزارشی را منتشر کرده که نشان می‌دهد، عبدالله، پسر اسامه بن لادن، رهبر پیشین القاعده در ماه اکتبر سال گذشته‌ی میلادی برای دیدار با طالبان به افغانستان سفر کرده است.

تیم نظارت بر تحریم‌های شورای سازمان ملل متحد در سی و نهمین گزارش خود، گفته است که پس از سقوط افغانستان به دست طالبان، پسر بن لادن به این کشور رفته تا با طالبان دیدار و گفت‌وگو کند.

در این گزارش هم‌چنان، آمده است که وضعیت سلامتی ایمن الظواهری، رهبر القاعده چندان خوب نیست.

شورای امنیت سازمان ملل، تأکید کرده است که شش ماه پس از به قدرت‌رسیدن طالبان، این امکان وجود دارد که افغانستان به پناهگاه امن القاعده و شماری دیگر از گروه‌های تروریستی مبدل شود.

حتا در این گزارش، آمده است که ممکن است محمد صلاح‌الدین عبدالحلیم زیدان، معروف به سیف العدل در صورت جانشین‌شدن الظواهری در افغانستان مستقر شود.

این در حالی است که بر اساس توافق‌نامه‌ی دوحه، طالبان باید روابط شان را با القاعده و سایر گروه‌های تروریستی را قطع کنند؛ اما با توجه به این گزارش، این گروه روابط شان با القاعده را هم‌چنان ثابت نگه داشته است.

در این گزارش، هم‌چنان آمده است که پس از به قدرت‌رسیدن طالبان و آزادی هزاران زندانی، گروه داعش شاخه‌ی خراسان نیز در حال قدرت‌گرفتن است.

بر اساس این گزارش، شمار نیروهای داعش پس از آزادی زندانیان از سوی طالبان از ۲۲۰۰ به ۴۰۰۰ نفر رسیده است.

این در حالی است که پیش از امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه‌ی طالبان، گفته بود که حتا یک مرکز داعش نیز در افغانستان وجود ندارد.