امریکا خواستار استعفای غنی نشده است

صبح کابل
امریکا خواستار استعفای غنی نشده است

به دنبال نشر شایعاتی مبنی بر این‌که کشورهای امریکا و بریتانیا خواهان کنار رفتن رییس‌جمهور غنی از قدرت شده اند، وزارت خارجه‌ی امریکا این شایعات را رد کرده است.

یک مقام وزارت خارجه‌ی امریکا، روز پنج‌شنبه -۲۱ اسد-، به صدای امریکا، گفته است که ایالات متحده از رییس‌جمهور غنی خواستار استعفا نشده است و شایعاتی که نشر شده، کاملا نادرست است.

این مقام وزارت خارجه‌ی امریکا هم‌چنان، گفته است که تصمیم این‌که چه‌کسی رهبری افغانستان را به عهده بگیرد، به دست خود افغان‌ها است.

در همین حال، روز چهارشنبه -۲۰ اسد- عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان در جمعی از خبرنگاران خارجی گفته است، تا زمانی که رییس‌جمهور غنی در قدرت باشد، گروه طالبان حاضر به پذیرفتن صلح نخواهد شد.

آقای خان افزود: «سه-چهار ماه پیش که رهبران ارشد طالبان به پاکستان آمده بودند، تلاش کردم آنان را به صلح ترغیب کنم، شرط طالبان این بود، تا زمانی که اشرف غنی در قدرت باشد، با حکومت افغانستان مذاکره نمی‌کند.»

از سوی دیگر، وزارت خارجه‌ی امریکا روز پنج‌شنبه -۲۱ اسد-، اعلام کرده است که  آنتونی بلینکن، وزیر خارجه و لوید آستین، وزیر دفاع این کشور با محمد اشرف غنی، رییس‌جمهور افغانستان صحبت تلفنی کرده اند.

ند پرایس، سخن‌گوی وزارت خارجه‌ی امریکا، گفته است که در این صحبت تلفنی، وزیران خارجه‌ دفاع تأکید کردند که ایالات متحده برای امنیت و ثبات افغانستان، در برابر خشونت‌های گروه طالبان، در تعامل باقی می‌ماند.

به گفته‌ی پرایس، در این گفت‌وگو هم‌چنان به رییس‌جمهور غنی اطلاع داده شد که با در نظرداشت اوضاع امنیتی افغانستان، شمار غیر نظامیان خود را در این کشور کاهش می‌دهد و روند پروازهای ویزه‌ی ویژه‌ی مهاجرتی به امریکا را سرعت می‌بخشد.

وزیران دفاع و خارجه‌ی امریکا، گفتند ایالات متحده هم‌چنان متعهد به حفظ روابط دیپلماتیک و امنیتی قوی با حکومت افغانستان است.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x