امریکا بیش‌ از ۱۴۴ میلیون دالر به افغانستان کمک کرد

صبح کابل
امریکا بیش‌ از ۱۴۴ میلیون دالر به افغانستان کمک کرد

ایالات متحده‌ی امریکا به تازگی بیش‌ از ۱۴۴ میلیون دالر را به شهروندان افغانستان، کمک کرده است.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه‌ی امریکا ضمن اعلام بسته‌ی جدید کمک‌های بشردوستانه امریکا به افغانستان، گفته است که کشورش به حمایت از آینده‌ی با ثبات مردم افغانستان از راه‌های دیپلماسی، اقتصادی و کمک‌های بشردوستانه ادامه می‌دهد.

در همین حال، در خبرنامه‌ای که از سوی وزارت خارجه‌ی امریکا به نشر رسیده، آمده است که این مقدار پول به مردم فغانستان کمک شده است، نه به دولت طالبان.

در خبرنامه، آمده است که پول کمک‌شده به صورت مستقیم به سازمان‌های بشردوستانه‌ی مستقل چون کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل، صندوق کودکان سازمان ملل، سازمان بین‌المللی مهاجرت، سازمان جهانی صحت و سایر سازمان‌های بین‌المللی پرداخت می‌شود تا در افغانستان به مصرف برسد.

وزارت خارجه‌ی امریکا، گفته است که با کمک جدید، مجموع کمک‌های بشردوستانه‌ی امریکا به افغانستان در سال روان میلادی، به ۴۷۴ میلیون دالر می‌رسد.

امریکا در حالی بسته‌ی جدید کمک‌های بشردوستانه‌ی خود را به افغانستان اعلام کرده که به تازگی سازمان ملل متحد، هشدار داده که افغانستان در حال تبدیل‌شدن به بزرگ‌ترین بحران انسانی در سطح جهان است.

پیش‌تر برنامه‌ی جهانی غذا نیز، اعلام کرد که به دلیل خشک‌سالی، درگیری، بحران کرونا و بحران اقتصادی، دست‌رسی مردم به غذای کافی به شدت کاهش یافته است.

در گزارشی که روز دوشنبه -۳ عقرب-، از سوی برنامه‌ی جهانی غذا به نشر رسید، آمده است که بیش‌تر از نیمی از جمعیت افغانستان -۲۲٫۸ میلیون نفر-، با گرسنگی شدید روبه‌رو استند.