نامه‌ی فعالان مدنی و حقوق بشر به سازمان ملل: بازگشت طالبان به قدرت، هزاره‌ها را در معرض خطر قرار داده است

عصمت امین
نامه‌ی فعالان مدنی و حقوق بشر به سازمان ملل: بازگشت طالبان به قدرت، هزاره‌ها را در معرض خطر قرار داده است

شماری از فعالان جامعه‌ی مدنی، حقوق بشر، دیپلمات‌ها و استادان دانشگاه‌ در نامه‌ی سرگشاده به سرمنشی سازمان ملل، تأکید کرده اند که با بازگشت طالبان به قدرت، هزاره‌ها بیش‌تر در معرض خطر قرار گرفته است.

در نامه‌ای که از سوی ۴۲ تن از فعالان مدنی و حقوق بشر، استادان دانشگاه و دیپلمات‌های افغان عنوانی سازمان ملل فرستاده شده، از این سازمان خواسته شده که در برابر حملات هدفمند اخیر علیه هزاره‌ها اقدام فوری صورت بگیرد.

امضاءکنندگان این نامه، تأکید کرده اند که شورای امنیت سازمان ملل باید یک نشست ویژه در مورد وضعیت هزاره‌ها و بحث روی چگونگی محافظت از این گروه قومی در برابر حملات هدفمند برگزار کند.

به گفته‌ی آن‌ها، عاملان نسل‌کشی جاری باید شناسایی و محاکمه شوند؛ زیرا امضاءکنندگان این نامه، گفته اند که هزاره‌ها از گذشته‌ی دور تااکنون مورد آزار و شکنجه‌ی گروه‌های افراطی به شمول طالبان قرار گرفته‌اند.

در این نامه، هم‌چنان از گزارش‌گر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد خواسته است که اطلاعات مستند در مورد نقض قوانین بین‌المللی حقوق بشر و جنایات مرتکب‌شده علیه هزاره‌ها را جمع‌آوری و نشر کند.

این در حالی است که در هفته‌های اخیر، بار دیگر موج جدیدی حملات تروریستی علیه هزاره‌ها در ولایت‌های مختلف آغاز شده است. بسیاری از سازمان حقوق بشری این حملات را نسل‎‌کشی هزاره‌ها عنوان کرده‌اند.