برگزاری نشست فوق‌العاده‌ی شورای امنیت سازمان ملل؛ کاربران شبکه‌های اجتماعی خواستار تحریم پاکستان شدند

حیات بودا
برگزاری نشست فوق‌العاده‌ی شورای امنیت سازمان ملل؛ کاربران شبکه‌های اجتماعی خواستار تحریم پاکستان شدند

هم‌زمان با برگزاری نشست فوق‌العاده‌ی شورای امنیت سازمان ملل متحد در مورد افغانستان، هزاران کاربر شبکه‌های اجتماعی در کشور، خواستار تحریم پاکستان شدند.

کاربران شبکه‌های اجتماعی با راه‌اندازی هشتگ #SanctionPakistan، از شورای امنیت سازمان ملل خواستند تا پاکستان را تحریم کند.

کاربران و شهروندان کشور به این باور استند که پاکستان حامی تروریزم و پناه‌گاه امن تروریستان است و انتظار افغان‌ها از اعضای شورای امنیت، این است که پاکستان را تحریم کند، در غیر آن صلح در افغانستان برقرار نخواهد شد.

کریس الکساندر، سفیر پیشین کانادا در افغانستان نیز، در صفحه‌ی توییترش، نوشته است: «صلح دایمی در افغانستان بدون تحریم پاکستان ممکن نیست. پاکستان باید به جنگ نیابتی‌اش در افغانستان پایان دهد.»

آقای الکساندر در تویت دیگری از درخواست پاکستان برای برقراری آتش‌بس در افغانستان، انتقاد کرده و آن را کافی ندانسته است.  او گفته است: «روش قدیمی کار نمی‌کند، افغانستان برای پایان‌دادن به حمله‌ی طالبان به اقدامات جدید جسورانه‌ی شورای امنیت سازمان ملل، امریکا و جامعه‌ی بین‌المللی نیاز دارد.»

در کنار کاربران اجتماعی افغان، چندین کاربر هندی نیز، خواستار تحریم پاکستان شده است.

یکی از کاربران هندی، گفته است که پاکستان نه تنها حامی طالبان است؛ بلکه ارتش این کشور نیز خود را به طالبان تبدیل کرده است.

این کاربر نوشته است: «طالبان تنها بازوی واقعی ستاد ارتش راولپندی نیست، آن‌ها ارتش پاکستان با لباس قبیله‌ای استند. پاکستان مرکز جهاد جهانی آلوده به تروریزم است.»

یک کاربر دیگر هندی با نشر تصویری از اعتراض ده‌ها نفر در امریکا و فرانسه علیه طالبان، نوشته است: «افغان‌ها با مردم بومی در کالیفرنیای امریکا و پاریس فرانسه، علیه طالبان تروریست مورد حمایت پاکستان، تجمع کردند.»

این هشتگ در حالی راه‌اندازی شده است که در ماه اخیر، تنش‌ها میان افغانستان و پاکستان تیره شده است.

رییس‌جمهور غنی در نشست تاشکند در حضور عمران خان، نخست وزیر پاکستان، این کشور را متهم به حمایت از طالبان کرد و امرالله صالح، معاون نخست ریاست‌جمهوری  نیز بارها این کشور را متهم به حمایت از طالبان کرده است.

نشست شورای امنیت سازمان ملل که دقایقی پیش آغاز شده، یکی از نشست‌های سرنوشت‌ساز در مورد افغانستان است و شهروندان کشور از اعضای این شورا انتظار دارند، تصامیم خوبی به نفع افغانستان در این نشست، گرفته شود.

از سوی دیگر، فرهاد دریا، هنرمند سرشناس کشور با در نامه‌ای، از اعضای این شورا خواسته است که اجازه ندهند، تاریخ دوباره‌ تکرار شود.

او با اشاره به حمله‌ی تروریستی بیست سال پیش به برج‌های دوقلو در شهر نیویارک، گفته است که عاملان این حادثه در افغانستان بودند و حالا نگذارند پس از بیست سال، دوباره افغانستان به پناه‌گاه آنان تبدیل شود.