نیروهای امریکایی پس از آتش‌بس سه روزه‌ی عید برای نخستین بار طالبان را در فراه و کندهار هدف حمله‌ی هوایی قرار دادند

صبح کابل
نیروهای امریکایی پس از آتش‌بس سه روزه‌ی عید برای نخستین بار طالبان را در فراه و کندهار هدف حمله‌ی هوایی قرار دادند

سخن‌گوی نیروهای امریکایی در افغانستان، می‌گوید که آن‌ها پس از آتش‌بس روزه‌ی «عید سعید فطر» برای نخستین بار دو حمله‌ی هوایی را علیه گروه طالبان در ولایت‌های فراه و کندهار اجرا کرده‌اند.

سانی لگت، سخن‌گوی نیروهای امریکایی در افغانستان، روز جمعه (۱۶ جوزا)، در برگه‌ی تویترش نوشت که این دو حمله‌، به منظور مختل کردن برنامه‌های طالبان که قصد داشتند بر پاسگاه‌های نیروهای امنیتی در ولایت‌های فراه و کندهار حمله‌ کنند، انجام شده است.

آقای لگت، گفته است که حمله‌ی اول شب گذشته در ولایت فراه زمانی  انجام شد که ۲۵ تن از هراس‌افگنان طالب در حال حمله‌ بالای پاسگاه‌های نیروهای امنیتی بودند.

هم‌چنان به گفته‌ای او یک حمله‌ی دیگر امروز در ولایت فراه انجام شده است. طوری که سخن‌گوی نیروهای امریکایی در افغانستان گفته، هراس‌افگنان طالب در حال حمله‌ بر یک پاسگاه نیروهای امنیتی بودند.

 سانی لگت، اما در مورد رقم دقیق تلفات هراس‌افگنان طالب چیزی نگفته است.

او تأکید کرده است که براساس توافق‌نامه‌ی که میان امریکا و طالبان به امضاء رسید، همه‌ جوانب درگیر باید به کاهش خشونت‌ها متعهد باشند، تا سرانجام این تلاش‌ها به آغاز مذاکرات صلح منجر شود.

این درحالی است که توافق‌نامه‌ی صلح میان امریکا و طالبان، در دهم حوت سال گذشته‌ی خورشیدی در قطر امضا شد که بر اساس این توافق‌نامه جنگ‌جویان طالبان و نیروهای امریکایی، نباید علیه یک‌دیگر حمله‌ی نظامی انجام بدهند.

این نخستین بار نیست که نیروهای خارجی، پس از امضای توافق‌نامه‌ی صلح با طالبان، علیه این گروه حمله‌ی هوایی انجام داده است. چهار روز پس از امضای توافق‌نامه‌ی صلح میان دو طرف، سخن‌گوی نیروهای خارجی، گفته بود که یک حمله‌ی هوایی علیه هراس‌افگنان طالب در ولسوالی نهر سراج ولایت هلمند، انجام شده است.