افزایش حملات طالبان در افغانستان؛ امریکا و بریتانیا دوباره نیروی نظامی می‌فرستند

صبح کابل
افزایش حملات طالبان در افغانستان؛ امریکا و بریتانیا دوباره نیروی نظامی می‌فرستند

هم‌زمان با وخیم‌ترشدن وضعیت امنیتی در افغانستان و افزایش حملات طالبان بر کلان‌شهرها، مقام‌های امریکایی، گفته اند که این کشور بیش‌ از ۳ هزار نیروی جدید به افغانستان اعزام می‌کند.

مقام‌های امریکایی روز گذشته-پنج‌شنبه، ۲۱ اسد-، گفته اند که نخستین گروه از سه هزار نیروی تازه، قرار است بین ۲۴ تا ۴۸ ساعت دیگر وارد کابل شوند.

به نقل از شبکه‌ی خبری سی‌ان‌ان، این نیروها برای خارج‌کردن شهروندان امریکایی و ادامه‌ی فعالیت دیپلماتیک سفارت امریکا در کابل، به افغانستان فرستاده می‌شوند.

رسانه‌های خارجی، گزارش داده اند که افزون‌بر اعزام سه هزار نیروی جدید به افغانستان، هم‌چنان امریکا هزار نیروی نظامی به قطر نیز اعزام می‌کند  و از این نیروها به منظور ایجاد هماهنگی بیش‌تر برای تکمیل روند خروج نیروهای امریکایی از افغانستان و کمک به درخواست‌کنندگان ویزه‌ی ویژه‌ی مهاجرتی استفاده می‌شود.

از سویی‌هم، ۳هزار و ۵۰۰ تا ۴ هزار نیروی امریکایی به پایگاه این کشور در کویت فرستاده می‌شود تا در صورت بدتر شدن وضعیت امنیتی در افغانستان، از آن‌ها استفاده شود.

با این حال، ند پرایس، سخن‌گوی وزارت خارجه‌ی امریکا، گفته است که فرستادن نیروی تازه، تنها به منظور خروج نیست؛ زیرا حضور اصلی دیپلماتیک ایالات متحده در کابل باقی خواهد ماند.

هم‌چنان جان کربی، سخن‌گوی پنتاگون نیز، گفته است که فرستادن نیروهای جدید به افغانستان با توجه به بدترشدن وضعیت این کشور، یک اقدام محتاطانه است و اعزام این نیروها برای تأمین امنیت سفارت امریکا در کابل و میدان هوایی بین‌المللی حامد کرزی، یک مأموریت «موقتی» است.

افزون بر امریکا، بن والیس، وزیر دفاع بریتانیا نیز اعلام کرده که ۶۰۰ نیروی نظامی جدید برای حمایت از ادامه‌ی حضور دیپلماتیک در کابل، کمک به خروج شهروندان بریتانیایی و جابه‌جایی کارکنان افغانستانی که جان خود را به خطر انداخته اند، اعزام می‌شود.

با این همه، خبرگزاری آسوشیتیدپرس به نقل از مقام‌های کانادایی، گزارش داده است که این کشور نیروهای خاص خود را به کابل می‌فرستد تا کارمندان این کشور به گونه‌ی مصوون از افغانستان خارج شوند. تا هنوز مشخص نیست که این کشور چه تعداد نیروی تازه‌نفس به افغانستان اعزام می‌کند.

امریکا و بریتانیا در حالی اعلام کرده که نیروی تازه به افغانستان اعزام می‌کند که جنگ در هفته‌های اخیر در این کشور به شدت افزایش یافته است. طالبان در کمتر از دو هفته‌ی گذشته، ولایت‌های نیمروز، جوزجان، تخار، بدخشان، کندز، سرپل، بغلان، سمنگان، فراه، غزنی و هرات را سقوط داده اند.