زلمی‌ خلیل‌زاد از سوی کانگرس امریکا احضار شد

صبح کابل
زلمی‌ خلیل‌زاد از سوی کانگرس امریکا احضار شد

به دنبال لغو گفت‌وگوهای صلح میان امریکا و طالبان، نمایندگان کانگرس یا کمیته‌ی روابط خارجی مجلس نمایندگان امریکا، زلمی خلیل‌زاد را احضار کرده تا دلیل شکست گفت‌وگوهای صلح را برای آنان توضیح دهد.

الیوت انگل، رییس کانگرس امریکا، روز گذشته پنج‌شنبه(۲۱سنبله) زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا برای صلح افغانستان را به این مجلس احضار کرده است.

آقای انگل، دلیل احضار آقای خلیل‌زاد را نادیده گرفتن درخواست اعضای مجلس نمایندگان امریکا خوانده و گفته است که او چندین بار به درخواست آنان بی توجهی کرده است.

قرار این نشست پنج‌شنبه هفته‌ی آینده برگزار شود و رییس کانگرس امریکا گفته است که انتظار دارد آقای خلیل‌زاد به این مجلس حضور پیدا کند.

رییس کمیته‌ی روابط خارجی مجلس نمایندگان امریکا تاکید کرده است که از پنهان‌کاری دولت این کشور در مورد روند صلح خسته شده است.«ماه‌هاست که نتوانسته‌ایم پاسخی درباره برنامه دولت برای صلح در افغانستان بگیریم و حالا هم رییس جمهوری می‌گوید برنامه صلح مرده است. ما باید مستقیما از زلمی‌خلیل‌زاد بشنویم که چگونه و کجای کار این برنامه به شکست منتهی شده است.»

آقای خلیل‌زاد در حالی از سوی مجلس نمایندگان امریکا احضار می‌شود که پس از نه دور مذاکره میان امریکا و طالبان، هفته‌ی قبل، دونالد ترامپ، رییس جمهوری امریکا اعلام کرد که گفت‌وگوهای صلح با طالبان مرده است.

رییس جمهور امریکا دلیل لغو گفت‌وگوهای صلح را قطع نشدن حملات طالبان و مخصوصا هدف قرار دادن نیروهای خارجی خوانده است.

به گفته‎‌ای آقای ترامپ، گروهی که نتواند در جریان مذاکرات صلح، آتش‌بس نماید، پس گفت‌وگو با این گروه بی‌معنا است.