کنگره‌ی امریکا طرح افزایش ویزه‌ی مهاجرتی برای افغانستانی‌ها را تصویب کرد

صبح کابل
کنگره‌ی امریکا طرح افزایش ویزه‌ی مهاجرتی برای افغانستانی‌ها را تصویب کرد

مجلس سنا و مجلس نمایندگان امریکا، طرح افزایش ۸۰۰۰ ویزه‌ی ویژه‌ی مهاجرتی برای افغان‌هایی که با نیروهای امریکایی هم‌کاری کرده اند را تصویب کرده است.

به نقل از شبکه‌ی خبری سی‌بی‌اس، این طرح روز پنج‌شنبه-۷ اسد- با رای ۹۸-۰ از سوی سنا تصویب شد و مجلس نمایندگان نیز، آن را به تصویب رساند. قرار است این طرح برای اجرایی‌شدن به کاخ سفید فرستاده شود.

کنگره‌ی امریکا، هم‌چنان طرح ۲٫۱ میلیارد دالری بودجه‌ی مورد نیاز برای تأمین بیش‌تر گنگره، گارد ملی و آوردن افغانستانی‌هایی که با نیروهای امریکایی هم‌کاری کرده اند را، تصویب کرده است.

از بودجه‌ی اضطراری ۲٫۱ میلیارد دالری، ۵۰۰ میلیون آن برای خارج کردن افغانستانی‌های هم‌کار با نیروهای امریکایی، ۵۲۱  میلیون آن برای گارد ملی، ۱۰۰ میلیون برای پلیس کنگره، ۳۰۰ میلیون برای افزایش امنیت کنگره، ۶۰۰ میلیون برای کمک به پناهندگان و مهاجرت به وزارت خارجه و ۲۵ میلیون دیگر آن، به اداره‌ی پناهندگان، وزارت صحت و خدمات انسانی، اختصاص یافته است.

طرح افزایش ویزه‌ی ویژه‌ی مهاجرت برای افغانستانی‌ها و ۵۰۰ میلیون دالر برای کمک به آن‌ها در حالی از سوی کنگره‌ی امریکا به تصویب رسیده است که نخستین گروه مترجمان افغانستانی وارد امریکا شدند و در پایگاه نظامی «فورت لی» به گونه‌ی موقت مستقر شده اند.

پیش از این، کاخ سفید از کنگره‌ی این کشور خواسته بود برای بیرون‌کردن سریع مترجمان و کارمندان افغانستانی هم‌کار با نیروهای امریکایی، به یک میلیارد بودجه‌ی اضطراری نیاز است.

مقام‌های کاخ سفید، گفته اند که از این بودجه، ۵۰۰ میلیون آن برای وزارت خارجه و ۵۰۰ میلیون دالر دیگر آن برای وزارت دفاع نیاز است، تا کارکنان افغانستانی به گونه‌ی سریع از افغانستان بیرون شوند.

در حال حاضر، ۲۶۵۰۰ ویزه‌ی مهاجرتی برای مترجمان و کارمندان افغانستانی که با نیروهای امریکای هم‌کاری کرده اند اختصاص داده شده است و اگر طرح افزایش ۸۰۰۰ ویزه‌ی دیگر از سوی بایدن به امضا برسد، شما آن به ۳۴۵۰۰ ویزه خواهد رسید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x