مارک اسپر: خروج سربازان امریکایی از افغانستان تنها یک گزینه است

صبح کابل
مارک اسپر: خروج سربازان امریکایی از افغانستان تنها یک گزینه است

وزیر دفاع ایالات متحده‌ی امریکا، تأکید کرده است که خروج ۸ هزار سرباز امریکایی تا ماه نوامبر سال جاری میلادی از افغانستان، تنها یک گزینه است.

مارک اسپر، به تازگی گفته است: «خروج ۸ هزار سرباز امریکایی از افغانستان تا پیش از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری در امریکا، تنها یک گزینه است؛ اما گزینه‌ی بسیار قوی نیست.»

به گفته‌ی او، قرار است شمار نیروهای امریکایی در افغانستان، تا ۸۶۰۰ نفر کاهش یابد.

آقای اسپر، در پاسخ به این پرسش که آیا خروج نیروهای امریکایی از افغانستان تا شش ماه آینده ممکن است، تأکید کرد: «من جدول زمانی‌ای را مشخص نمی‌کنم. جدول زمانی‌ای که ما در اختیار داریم، برای ماه می سال آینده تنظیم شده؛ اما این جدول زمانی بربنیاد پیشرفت چیزهای مشخص شده، فرض شده ‌است.»

این در حالی است که روزنامه‌ی نیویارک تایمز، گزارش داده که دونالد ترمپ، رییس‌جمهور امریکا، قصد دارد تا نیروهای امریکایی را به گونه‌ی کامل پیش از انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور، از افغانستان خارج کند.

آقای ترمپ روز سه‌شنبه (۶ جوزا)، در یک نشست خبری، گفته است: «ما ۱۹ سال است که در افغانستان استیم، من فکر می‌کنم این کافی است، ما هر وقت خواسته باشیم می‌توانیم به آن جا برگردیم.

روزنامه‌ی نیویارک تایمز، به نقل از منابع امریکایی، گزارش داده است است که مقام‌های ارشد نظامی در روزهای آینده، آقای ترامپ را از یک جدول زمانی برای خروج نیروهای این کشور از افغانستان، با خبر خواهند کرد.

این مقام‌ها، گفته اند که دونالد ترامپ قصد دارد تا نیروهای امریکایی را پیش از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری، از افغانستان بیرون کند تا مبارزات انتخاباتی‌اش قوی‌تر شود.

از سویی هم، فواد امان، معاون سخن‌گوی وزارت دفاع، به روزنامه‌ی صبح کابل می‌گوید که نیروهای دفاعی و امنیتی افغانستان، در حال حاضر از لحاظ توانایی و ظرفیت، در موقعیتی قرار دارند که می‌توانند حتا بدون حضور نیروهای خارجی، از کشور شان دفاع کنند.

او تأکید می‌کند که با خروج نیروهای خارجی، هیچ نوع خلاء امنیتی در افغانستان به وجود نمی‌آید.