امریکا یک میلیارد دالر از کمک‌هایش به افغانستان را کاهش می‌دهد

صبح کابل
امریکا یک میلیارد دالر از کمک‌هایش به افغانستان را کاهش می‌دهد

وزارت خارجه‌ی ایالات متحده، عدم توافق سیاسی میان محمداشرف غنی و عبدالله عبدالله را تهدید مستقیم به منافع ملی امریکا خوانده و تأکید کرده است که کمک‌های این کشور به افغانستان، در سال جاری میلادی یک میلیارد دالر کاهش خواهد یافت.

وزارت خارجه‌ی امریکا، دوشنبه شب (۴ حمل) در اعلامیه‌ای گفته است، محمداشرف غنی و عبدالله عبدالله، در راستای تشکیل حکومت همه‌شمولی که به چالش‌های حکومت‌داری، صلح و امنیت رسیدگی کند، ناکام بوده‌اند.

مایک پومپئو، وزیر خارجه‌ی امریکا، روز دوشنبه (۴ حمل) در یک سفر غیرمنتظره وارد کابل شد و با غنی و عبدالله، دیدار کرد.

با این حال، وزارت خارجه‌ی امریکا، گفته است که ناکامی رهبران افغان، به روابط کابل – واشنگتن صدمه زده است. «این ناکامی، بی‌حرمتی به آن افغان‌ها، امریکایی‌ها و شرکای ائتلافی شان است که جان و سرمایه‌ی خود را در تلاش برای ساختن یک افغانستان جدید از دست داده‌اند.»

وزارت خارجه‌ی امریکا، گفته است که همکاری‌های خود با دولت افغانستان را مورد بازنگری قرار داده و در کنار سایر اقدام‌ها، کمک‌های خود را به این کشور نیز در سال جاری یک میلیارد دالر کاهش می‌دهد و در سال ۲۰۲۱ نیز، یک میلیارد دالر دیگر خواهد کاهش داد.

در اعلامیه‌ی این وزارت، به سایر برنامه‌ها و پروژه‌های امریکا در افغانستان نیز اشاره شده که قرار است مورد بازنگری قرار بگیرد.

وزارت خارجه‌ی امریکا افزوده است: «برای رهبران افغان، واضح ساخته‌ایم که از عملیات امنیتی با انگیزه‌ی سیاسی، حمایت نمی‌کنیم، از رهبرانی که دستور چنین عملیاتی را صادر کرده‌اند نیز حمایت نمی‌کنیم، از کسانی که از حکومت موازی حمایت می‌کنند نیز پشتیبانی نخواهیم کرد.»

در اعلامیه آمده است که رهبران افغان، خلاف اعلامیه‌ی مشترک امریکا و افغانستان عمل کرده و تا کنون، نتوانسته‌اند تا تیم همه‌شمولی را برای شرکت در مذاکرات بین‌الافغانی ایجاد کنند و هم‌چنان، هیچ گامی در راستای آزادی زندانیان برداشته نشده است.

وزارت خارجه‌ی امریکا، تأکید کرده است که اگر رهبران افغان حکومت همه‌شمول تشکیل دهند، ممکن است ایالات متحده از آن حمایت کرده و در بازنگری‌های خود تجدید نظر کند.