وزارت خارجه‌ی امریکا: ادعای سوءاستفاده‌ی جنسی در مکاتب لوگر بررسی شود

صبح کابل
وزارت خارجه‌ی امریکا: ادعای سوءاستفاده‌ی جنسی در مکاتب لوگر بررسی شود

وزارت خارجه‌ی امریکا، خواستار بررسی ادعای سوءاستفاده‌ی جنسی از کودکان دانش‌آموز در مکتب‌های ولایت لوگر شده است.

وزارت خارجه‌ی ایالات متحده‌ی امریکا، روز سه‌شنبه (۱۲ قوس) در برگه‌ی رسمی تویتر خود نوشته است که گزارش‌ها در مورد سوءاستفاده‌ی جنسی از دانش‌آموزان در مکتب‌های ولایت لوگر، عمیقا نگران کننده است.

این وزارت، افزوده است که مقام‌های افغانستان، به ویژه دادستانی کل این کشور، باید این ادعا را با قاطعیت مورد بررسی قرار دهند.

در این تویت آمده است: «خشونت جنسی و شیوه‌هایی مانند بچه‌بازی، در هیچ جامعه‌ای جایی ندارد.»

از سویی هم، صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری، در پاسخ به وزارت خارجه‌ی امریکا، در برگه‌ی تویتر خود نوشت که پس از تکمیل شدن تحقیقات دادستانی کل و کمیسیون مستقل حقوق بشر، در این باره اقدام خواهد شد.

موسا محمودی و احسان‌الله حمیدی، دو فعال مدنی، چندی پیش، در مصاحبه‌ای با روزنامه‌ی گاردین و تلویزیون طلوع، ادعا کرده بودند که بیش از ۵۰۰ دانش‌آموز پسر، در شش مکتب در ولایت لوگر، از سوی آموزگاران، دانش‌آموزان بزرگ‌تر و شماری از افراد قدرت‌مند، مورد سوءاستفاده‌ی جنسی قرار گرفته اند.

نشر گزارش سوء استفاده‌ی جنسی در مکتب‌های ولایت لوگر، واکنش‌های گسترده‌ی داخلی و خارجی را به همراه داشت.

وزارت معارف، مجلس نمایندگان و مقام‌های محلی ولایت لوگر، هیأت‌های‌ جداگانه‌ای را به منظور بررسی این موضوع تشکیل داده اند.

جدا از واکنش‌هایی که به دنبال نشر این گزارش به میان آمد؛ اما مقام‌های محلی ولایت لوگر و وزارت معارف، وقوع چنین رویدادی را در این ولایت رد کردند.

نوریه نزهت، سخنگوی وزارت معارف، ضمن رد این موضوع، به روزنامه‌ی صبح کابل گفته بود، کسانی که چنین اتهامی علیه خانواده‌ی معارف بسته اند، به نهادهای عدلی و قضایی معرفی خواهند شد؛ زیرا پیامد این چنین رویدادها خطرناک‌تر از بمب اتم خواهد بود.

اما، رییس‌جمهور غنی، از دادستانی کل و کمیسیون مستقل حقوق بشر خواسته است تا این موضوع را به گونه‌ی جدی مورد بررسی قرار دهند.

تجاوز جنسی در مراکز آموزشی و دینی، موضوع تازه‌ای نیست؛ پیش از این بارها گزارش‌هایی منتشر شده که استادهای مکاتب و امامان مساجد، به دانش‌آموزان دختر و پسر تجاوز جنسی کرده اند. به تازگی، دادستانی ولایت هرات نیز گزارش داده است که تجاوز جنسی بر کودکان پسر در این ولایت چهار برابر افزایش یافته است.