وزارت خارجه‌ی امریکا: تلاش‌های ما برای انتقال منظم قدرت به یک حکومت همه‌شمول در افغانستان ادامه دارد

فاطمه حسن‌زاده
وزارت خارجه‌ی امریکا: تلاش‌های ما برای انتقال منظم قدرت به یک حکومت همه‌شمول در افغانستان ادامه دارد

وزارت خارجه‌ی ایالات متحده‌ی امریکا، می‌گوید که این وزارت به تلاش‌ها و فشارهای خود برای انتقال قدرت به یک حکومت همه‌شمول در افغانستان ادامه خواهد داد.

در اعلامیه‌ای که روز دوشنبه -۲۳ عقرب-، از سوی وزارت خارجه‌ی امریکا به نشر رسیده، آمده است که از تمام ابزارهای سیاسی، اقتصادی و دیپلماتیک برای تشکیل یک حکومت همه‌شمول و تأمین حقوق اولیه مردم استفاده خواهد شد.

در ادامه‌ی این اعلامیه، آمده است که حکومتی باید تشکیل شود که از حمایت گسترده‌ی مردم به ویژه زنان و اقلیت‌های قومی در افغانستان برخورد باشد.

وزارت خارجه‌ی امریکا، تأکید کرده که فشارها ادامه خواهد داشت تا حقوق اولیه‌ی مردم افغانستان تأمین شود و از سویی‌هم طالبان در برابر تعهدات شان پابند و پاسخ‌گو باشند.

بر اساس اعلامیه، وزارت خارجه‌ی امریکا پس از خروج از افغانستان، هم‌واره تلاش کرده تا موارد و ماده‌های توافق‌نامه‌ی دوحه عملی شود و دولتی در این کشور شکل بگیرد که همه‌ی مردم خود را در آن ببینند.

وزارت خارجه‌ی امریکا، گفته است که دولت این کشور در یک سال گذشته نشان داده است که با ادامه‌ی کمک‌های بشردوستانه و حمایت از برنامه‌های اقتصادی افغانستان، به تعهدات در قبال شهروندان این کشور پابند بوده است.

 این در حالی است که بر اساس توافق‌نامه‌ی دوحه، قرار بود که طالبان از طریق یک پروسه‌ی منظم در قدرت سهیم شوند؛ اما در ماه اگوست سال ۲۰۲۱ میلادی، پس از فرار محمداشرف غنی، این گروه قدرت به زور تصاحب کردند.