دونالد ترامپ: تمام سربازان امریکایی افغانستان را ترک می‌کنند

صبح کابل
دونالد ترامپ: تمام سربازان امریکایی افغانستان را ترک می‌کنند

دونالد ترامپ، رییس جمهور ایالات متحده‌ی امریکا، تأکید کرده است که تمام سربازانش را از افغانستان خارج خواهد کرد.

به نقل از نیویارک تایمز، آقای ترامپ، روز سه‌شنبه (۶ جوزا)، در مصاحبه با خبرنگاران، گفته است که سربازان امریکایی، هر چه زودتر افغانستان را ترک می‌کنند. او، از زمان مشخصی برای خروج سربازان امریکایی سخن نگفت.

با این حال، روزنامه‌ی نیویارک تایمز، به نقل از منابعی، گزارش داده است که دونالد ترامپ، در آستانه‌ی انتخابات ریاست‌جمهوری تلاش می‌کند تا وعده‌ی انتخاباتی سال ۲۰۱۶ خود را مبنی بر پایان دادن جنگ افغانستان و برگرداندن سربازان امریکایی، عملی کند.

از سویی هم، آقای ترامپ، تأکید کرده است که ایالات متحده‌ی امریکا در تعامل با طالبان قرار دارد.

او افزوده است: «ما با طالبان در تعامل ایم. ما با رییس‌جمهور غنی در تعامل ایم. رییس‌جمهور راه خود را هموار کرده است، دو نفر ادعای ریاست جمهوری داشتند. اما ما در تعامل ایم، زیرا طوری که می‌دانید آن‌ها عوامل و جناح‌های رقیب داشتند.»

آقای ترامپ، تأکید کرد، در صورتی که نیاز به بازگشت سربازان امریکایی به افغانستان باشد، آن‌ها به عنوان پولیس نه، بلکه به عنوان مبارزان به این کشور اعزام خواهند شد.

آقای ترامپ، در حالی از خروج نیروهای امریکایی از افغانستان سخن گفته که تا کنون، پروسه‌ی تبادله‌ی پنج هزار زندانی طالب با یک هزار زندانی دولتی، تکمیل نشده و هم‌چنان میزان خشونت‌ها از سوی گروه طالبان کاهش نیافته است.

گروه طالبان، تبادله‌ی زندانیان را به عنوان پیش شرط برای آغاز گفت‌وگوهای بین‌الافغانی مطرح کرده است.

در همین حال، روزنامه‌ی نیویارک تایمز، در بخش دیگری از گزارش خود آورده است که پنتاگون، به این باور است که احتمالا دست‌کم ۵۰ درصد نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان، به ویروس کرونا آلوده باشند.

در این گزارش، به نقل از منابعی در پنتاگون، آمده است که در حال حاضر، هرگونه عملیات مشترک نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان و امریکا، متوقف شده است.

روزنامه‌ی نیویارک تایمز، هم‌چنان گفته است که بخش بزرگی از تلاش‌های امریکا برای جلوگیری از حملات گروه تروریستی داعش نیز توقف یافته، اما حملات هوایی در برابر این گروه، ادامه دارد.