سفارت امریکا در کابل خواستار متوقف‌شدن فساد در افغانستان شد

صبح کابل
سفارت امریکا در کابل خواستار متوقف‌شدن فساد در افغانستان شد

سفارت امریکا در کابل، گفته است که فساد در ادارات دولتی افغانستان باید متوقف شود.

 این سفارت، روز جمعه (۲۴ دلو)، در برگه‌ی تویترش نوشته است که ده‌ها تن از مقام‌های دولتی این کشور به دلیل فساد در بودجه‌ی تخصیص‌یافته برای مبارزه با ویروس کرونا به دادستانی معرفی شده‌اند. «این قانون‌شکنی مردم را نه‌تنها از لحاظ مالی ضربه زد؛ بلکه دسترسی به خدمات صحی را نیز به تأخیر انداخت».

این در حالی است که چند روز پیش، اداره‌ی بازرس ریاست‌جمهوری، اعلام کرد که در جریان سال مالی ۹۹ خورشیدی، ۲۳۲ نفر در کابل و سایر ولایت‌ها، به اتهام اختلاس بودجه‌ی کرونا، به دادستانی کل معرفی شده‌اند.

غزال حارس، رییس این اداره که روز یک‌شنبه (۱۹ دلو)، در برنامه‌ی «حساب‌دهی دولت به ملت»، صحبت می‌کرد، گفت که در حال حاضر، بازرسی بودجه‌ی کرونا در ۲۴ ولایت تکمیل شده است. «در نتیجه‌ی بازرسی منابع و بودجه‌ی اختصاص یافته برای مبارزه با کرونا در ۲۴ ولایت، تا اکنون ۲۳۲ نفر که در سطح وزیر، معین، والی، معاون والی، روسای ادارات و اعضای کمیته‌های تدارکاتی بودند، به دادستانی کل معرفی شدند».

بانو حارس، تأکید کرد که عدم شفافیت در توزیع بسته‌های کمکی در دور اول شیوع ویروس کرونا به افراد کم‌درآمد و نادار در ولایت‌ها وجود داشته و مصاحبه‌های اداره‌ی بازرس با ۷ هزار نفر در ولایت‌ها که گفته می‌شد از دریافت‌کنندگان بسته‌های کمکی بودند، نشان می‌دهد که تنها ۳۲ درصد آن‌ها از این کمک‌ها مستفید شده‌اند؛ اما ۴۳ درصد دیگر هیچ کمکی دریافت نکرده‌اند.

از سویی‌هم اسنادی که روزنامه‌ی صبح کابل به آن دست یافته نیز، نشان می‌دهد که در چندین ولایت‌، میلیون‌ها افغانی از بودجه‌ی کرونا بدون در نظرگرفتن منافع عامه، حیف‌ومیل شده است.