سفارت امریکا: جایی برای تقلب در انتخابات افغانستان وجود ندارد

صبح کابل
سفارت امریکا: جایی برای تقلب در انتخابات افغانستان وجود ندارد

سفارت امریکا در کابل، تأکید کرده است که جایی برای تقلب در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان وجود ندارد.

این سفارت، روز سه‌شنبه (۱۶ میزان) در برگه‌ی رسمی تویتر خود نگاشته است که کارمندان این نهاد، به تازگی از مرکز ملی جمع‌بندی نتایج کمیسیون مستقل انتخابات بازدید کرده ‌اند.

سفارت امریکا افزوده است: «از فرصت بازدید از مرکز ملی جمع‌بندی نتایج و دیدن زحمات کمیسیون مستقل انتخابات قدردانی می‌کنیم. جایی برای تقلب در انتخابات وجود ندارد. رأی‌دهندگان افغان شایسته این استند که تنها آرای قانونی، با بی‌طرفی و شفافیت شمارش شوند.»

پیش از این، سفیر امریکا در کابل، نسبت به تأخیر در باز شدن مرکز گردآوری اطلاعات کمیسیون مستقل انتخابات، ابراز نگرانی کرده بود.

جان بس، حدود یک هفته پیش، در برگه‌ی تویتر خود نگاشته بود که در باره‌ی گزارش‌های ضدونقیض در مورد این که چه زمانی مرکز گردآوری اطلاعات کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان آغاز به کار می‌کند، نگران است.

او افزوده بود: «این تأخیر به تردیدها و ابهامات در مورد انتخابات می‌افزاید. خیلی مهم است که کمیسیون انتخابات این موضوع را برای ناظرین داخلی و مردم افغانستان روشن بسازد.»

این در حالی است که حواعلم نورستانی، رییس کمیسیون مستقل انتخابات، همواره تأکید کرده است که نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری، به گونه‌ی شفاف و بی‌طرفانه اعلام خواهد شد.

با این همه، بر اساس جدول زمانی کمیسیون انتخابات، قرار است نتایج ابتدایی انتخابات ریاست‌جمهوری به تاریخ ۲۷ میزان و نتایج نهایی در ۱۶ عقرب اعلام شود.