سفارت امریکا: تحقیقات کافی در باره‌ی پرونده‌های خشونت علیه خبرنگاران انجام نشده است

صبح کابل
سفارت امریکا: تحقیقات کافی در باره‌ی پرونده‌های خشونت علیه خبرنگاران انجام نشده است

سفارت امریکا در کابل، از تحقیقات دولت افغانستان در باره‌ی پرونده‌های خشونت علیه خبرنگاران در کشور، انتقاد کرده است.

این سفارت، روز سه‌شنبه (۱۲ حوت)، با بازنشر تویتی از کمیته‌ی مصونیت خبرنگاران افغانستان، در برگه‌ی تویترش نوشته است که دولت افغانستان باید به گونه‌ی جدی، به پرونده‌های خشونت علیه خبرنگاران رسیدگی کند.

سفارت امریکا در کابل، گفته است: «شمار زیادی از خبرنگاران مورد سوی قصد و حمله قرار گرفتند؛ اما تحقیقات شفاف و کافی در این راستا انجام نشده است.»

این سفارت، خواهان پایان‌دادن به حمله علیه خبرنگاران در افغانستان شده و گفته است که از پی‌گرد عاملان این حمله‌ها پشتیبانی می‌کند.

از سویی هم، کمیته‌ی مصونیت خبرنگاران افغانستان، در تویتی، از دولت افغانستان خواسته است تا یافته‌های تحقیقات خود در باره‌ی پرونده‌های ترور خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ای را با رسانه‌ها در میان بگذارد.

این کمیته، افزوده است که رویکرد فعلی نهادهای امنیتی در راستای اشتراک‌گذاری اطلاعات در باره‌ی پرونده‌های قتل خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ای، رضایت‌بخش نیست.

بر اساس گزارش سالانه‌ی کمیته‌ی مصونیت خبرنگاران افغانستان، در سال ۲۰۲۰ میلادی ۱۳۲ مورد خشونت علیه خبرنگاران در افغانستان ثبت شده که در مقایسه با سال ۲۰۱۹ میلادی، ۲۶ درصد افزایش را نشان می‌دهد. در این مدت، هم‌چنان هفت خبرنگار و کارمند رسانه‌ای در افغانستان کشته شده‌اند.

در یک سال گذشته هم‌چنان ۱۸ خبرنگار و کارمند رسانه‌ای در جریان کار رسمی زخمی، ۱۰ نفر لت‌وکوب و ۴۷ نفر دیگر تهدید شده‌اند.