زلمی خلیل‌زاد: آزادی زندانیان، گام مهمی برای تسهیل گفت‌وگوهای صلح است

صبح کابل
زلمی خلیل‌زاد: آزادی زندانیان، گام مهمی برای تسهیل گفت‌وگوهای صلح است

نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا برای صلح افغانستان، از آزادی زندانیان توسط حکومت افغانستان و گروه طالبان، استقبال کرده و آن را گام مهمی در راستای تسهیل گفت‌وگوهای صلح و کاهش خشونت‌ها خوانده است.
زلمی خلیل‌زاد، صبح روز دوشنبه (۲۵ حمل)، در برگه‌ی تویترش نوشت که حکومت افغانستان و طالبان، باید برای دست‌یابی به اهداف مشخص‌شده در توافق‌نامه‌ی صلح میان امریکا و طالبان، تلاش بیشتری کنند.
او افزوده است که شیوع ویروس کرونا در زندان‌ها، یک تهدید واقعی بوده و به همین دلیل، پروسه‌ی آزادی زندانیان باید هرچه زودتر انجام شود.
این در حالی است که حکومت افغانستان، تا کنون ۳۶۱ زندانی طالب را از زندان بگرام آزاد کرده است.
جاوید فیصل، سخن‌گوی شورای امنیت ملی، روز دوشنبه (۲۵ حمل) اعلام کرد بر اساس فرمان ریاست‌جمهوری، پروسه‌ی آزادی زندانیان طالب ادامه خواهد داشت و حکومت افغانستان، حدود ۱۵۰۰ زندانی طالب را به خاطر تسهیل گفت‌وگوهای صلح و مهار ویروس کرونا، آزاد خواهد کرد.»
از سویی هم، گروه طالبان نیز اعلام کرده است که بیشتر زندانیان طالب، بر اساس فهرست ارائه‌شده از سوی حکومت افغانستان آزاد شده‌اند و به همین دلیل، به خاطر حسن نیست و تسریع روند صلح، ۲۰ زندانی دولتی نیز در ولایت کندهار آزاد شده‌اند.
قرار بود چندی پیش روند تبادله‌ی زندانیان میان حکومت افغانستان و گروه طالبان آغاز شود، اما این روند بنابر دلایلی به تعویق افتاد.