شمار نیروهای امریکایی در افغانستان به ۲۵۰۰ نفر کاهش یافت

صبح کابل
شمار نیروهای  امریکایی در افغانستان به ۲۵۰۰ نفر کاهش یافت

رسانه های خارجی، گزارش داده اند که بر اساس دستور  دونالد ترامپ، رییس جمهور امریکا، شمار نیروهای این کشور در افغانستان به ۲۵۰۰ نفر کاهش یافته است.

خبرگزاری اسوشیتدپرس، در گزارش تازه‌اش در مورد افغانستان، نوشته است که شمار نیروهای خارجی در این کشور، تا روز جمعه (۲۶ جدی)،  به شمار پیش‌بینی شده یعنی ۲۵۰۰ نفر کاهش یافته است.

به دنبال دستور دونالد ترامپ، فرماندهان نظامی امریکا در جریان چند هفته‌ی گذشته، حدود ۱۵۰۰ نفر از نیروهای خود را از افغانستان خارج کرده‌اند.

تصمیم خروج نیروهای امریکایی  از افغانستان در حالی گرفته می‌شود که حدود  دو هفته پیش، کانگرس امریکا، یک لایحه‌ را تصویب کرد که بر اساس آن، استفاده از بودجه سال گذشته و امسال برای کاهش نیروها به زیر ۴۰۰۰ سرباز یا کمتر از تعدادی که در روز تصویب این لایحه یعنی اول جنوری در این کشور مستقر بودند، ممنوع است.

در این لایحه گفته شده بود که ابتدا باید خطرهای ناشی از خروج نیروهای امریکایی از افغانستان بررسی شود و به دنبال آن، تصمیم گرفته شود که چقدر نیرو باید در این کشور حضور داشته باشند.

این در حالی است که  خبرگزاری رویترز،   روز دوشنبه (۲۲ جدی/ ۱۱ جنوری) ، در گزارشی گفته بود  که پنتاگون، تصمیم جدی برای کاهش نیروهای امریکایی در افغانستان دارد.

در این گزراش آمده بود که  شمار نیروهای آمریکایی در افغانستان تا ۱۵ جنوری به ۲۵۰۰ نفر کاهش پیدا می‌کند.

به نقل از این گزارش،  پنتاگون بدون ارایه‌ی طرحی به کنگره‌ و به گونه‌ی غیرقانونی، نیروهای نظامی را از افغانستان بیرون می‌کند.

یک عضو کنگره به رویترز گفته است که اگر خروج نیروها از افغانستان ادامه یابد، شرایط در افغانستان بد رقم خواهد خورد.

گفتنی است که امریکا و طالبان در  ۱۹ فبروری سال گذشته‌ی میلادی، توافق‌نامه‌ای را به امضا رساندند که بر اساس آن، امریکا باید تا اول ماه می تمام نیروهایش را از افغانستان خارج کند. این تصمیم در آن هنگام با مخالفت شدید نمایندگان جمهوری‌خواه و دموکرات‌های این کشور مواجه شد، زیرا آن‌ها تاکید کردند که  خروج تمام نیروها از افغانستان زمینه‌ی رشد گروه‌های تروریستی را فراهم می‌کند.

در حالی که چند روزی از حکومت دونالد ترامپ، باقی مانده، تا هنوز مشخص نیست که جو بایدن، رییس جمهور منتخت امریکا با مسئله‌ی صلح و جنگ افغانستان و همچنان حفظ نیروهایش در این کشور  چگونه برخورد خواهد کرد.

از سویی هم، طالبان اخیرا به بی بی سی گفته‌اند که اگر مطابق توافقنامه‌ای که میان دو طرف به امضا رسیده، همه نیروهای خارجی تا بهار سال آینده از افغانستان خارج نشوند، آن‌ها حمله به نیروهای بین‌المللی را از سر خواهند گرفت.

این همه در حالی است که همین اکنون هیئت‌های گفت‌وگو کننده‌ی دولت افغانستان و طالبان در قطر سرگرم گفت‌وگویند؛ اما تا هنوز مشخص نیست که این گفت‌وگوها چه زمانی به نتیجه‌ی مطلوبی می‌‎رسد.