سربازان امریکایی کلیدی‌ترین پایگاه نظامی افغانستان را ترک کردند

صبح کابل
سربازان امریکایی کلیدی‌ترین پایگاه نظامی افغانستان را ترک کردند

رسانه‌های خارجی به نقل از سه مقام دفاعی امریکایی، گزارش داده اند که سربازان امریکایی یکی از بزرگ‌ترین پایگاه‌های نظامی در افغانستان را ترک کردند.

به نقل از شبکه‌ی خبری ان‌بی‌سی، این مقام‌ها، گفتند که در ادامه‌ی تلاش‌های ایالات متحده‌ی امریکا برای خروج کامل از افغانستان تا ۱۱سپتمر، در ابتدای همین هفته فرودگاه هوایی کندهار به نیروهای امنیتی و دفاعی این کشور تحویل داده شده است.

ولایت کندهار در جنوب افغانستان، از مهم‌ترین پایگاه‌های نظامی نیروهای امریکایی و بین‌المللی در سال‌های گذشته بود. در اوج حضور امریکا در افغانستان، بیش از ۲۶ هزار سرباز امریکایی و بین‌المللی در این ولایت زندگی می‌کردند.

هم‌چنان در اواخر سال ۲۰۱۴، زمانی که مأموریت جنگی امریکا به مأموریت آموزشی مبدل شد، کندهار به عنوان قطب آموزش حوزه‌ی جنوب افغانستان به شمار می‌رفت.

از سویی هم، خبرگزاری businessinsider،  گزارش داده است که هم‌زمان با خروج سربازان خارجی، پیمان‌کاران امریکایی و بین‎‌المللی نیز افغانستان را ترک خواهند کرد.

در حال حاضر، ۱۷ هزار پیمان خارجی در افغانستان حضور دارند که از این میان، ۶ هزار و ۱۴۷ نفر شان امریکایی و باقی از سایر کشورها اند.

هفته‌ی گذشته، جنرال کنت مک‌کنزی، فرمانده‌ی ستاد مرکزی امریکا (سنتکام)، در نشست با خبرنگاران، گفت که پیمان‌کاران امریکایی با خروج سربازان این کشور، افغانستان را ترک خواهند کرد.

این در حالی است که ماه گذشته، رییس‌جمهور بایدن، اعلام کرد که نیروهای خارجی تا ماه سپتمبر افغانستان را به گونه‌ی کامل ترک خواهند کرد و گفته می‌شود که امریکا در میانه‌ی خروج کل ۲۵۰۰ سرباز خود از افغانستان است.

بر اساس گزارش‌ها، از سال ۲۰۰۱ تا اکنون، دست‌کم ۲۳۰۰ سرباز امریکایی در افغانستان جان باختند و بیش از ۲۰ نفر شان نیز زخمی شده اند. هم‌چنان از سال ۲۰۰۹ به این سو، بیش از ۱۰۰ هزار غیرنظامی نیز در نتیجه‌ی درگیری‌ها در این کشور کشته و زخمی شده اند.