پومپئو به طالبان: اگر به حملات ادامه دهید، فشارهای نظامی از سر گرفته خواهد شد

محمد گوهری
پومپئو به طالبان: اگر به حملات ادامه دهید، فشارهای نظامی از سر گرفته خواهد شد

وزیر خارجه‌ی ایالات متحده، تاکید کرده است که اگر طالبان به حملات خود ادامه بدهند، فشارهای نظامی نیز بر آن‌ها از سر گرفته خواهد شد.

مایک پومپئو، روز یک‌شنبه (۱۷ سنبله)، در گفت‌وگو با شبکه‌ی خبری (ABC)، گفته است: «امیدوارم که طالبان روش خود را تغییر بدهند و به آن‌چه که در مورد آن صحبت کرده‌ ایم، متعهد شوند.»

آقای پومپئو در یک گفت‌وگوی دیگر با شبکه‌ی سی‌ان‌ان، در پاسخ به این پرسش که مذاکرات با طالبان از سر گرفته خواهد شد و یا خیر، گفته است: «طالبان باید برای از سرگیری مذاکرات، تعهد گسترده نشان بدهند.»

او افزوده است که اگر طالبان روش خود را تغییر ندهند و به تعهداتی که در جریان مذاکرات کرده ‌اند، عمل نکنند، فشارها در برابر این گروه کاهش نخواهد یافت.

وزیر خارجه‌ی ایالات متحده همچنان تأکید کرده است که حمایت امریکا از نیروهای امنیتی افغانستان ادامه خواهد یافت.

در حالی که قرار بود روز یک‌شنبه (۱۷سنبله)، نشستی میان دونالد ترامپ، رییس‌جمهور امریکا و طالبان، در کمپ دیوید برگزار شود؛ اما آقای ترامپ این دیدار را لغو و گفت‌وگوهای صلح با طالبان را نیز متوقف کرد.

رییس‌جمهور ایالات متحده، دلیل لغو گفت‌وگوهای صلح با طالبان را حمله‌ی این گروه در منطقه‌ی شش‌درک کابل که در آن یک سرباز امریکایی و چندین غیر نظامی کشته شدند، عنوان کرد.

او تأکید کرد که طالبان با راه‌اندازی چنین حملاتی، می‌خواهند که موقف شان را در گفت‌وگوهای صلح تقویت کنند؛ اما بی‌خبر از این که با چنین کاری، موقف خود را بدتر کرده اند. آقای ترامپ، گفت که اگر طالبان نتوانند در جریان گفت‌وگوهای صلح آتش‌بس کنند، پس گفت‌‎وگو با این گروه نیز بی‌معنا خواهد بود.

از سویی هم، ارگ ریاست‌جمهوری، از لغو گفت‌وگوهای صلح میان امریکا و طالبان استقبال کرده است. صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست‌جمهوری، می‌گوید که نُه دور مذاکرات صلح نمایندگان امریکا و طالبان، ناقص بوده و این پروسه، پیامدهای ناگواری را متوجه افغانستان کرده بود.

گروه طالبان، در واکنش به لغو گفت‌وگوهای صلح از سوی رییس‌جمهور ایالات متحده، گفته است که اگر به جای جنگ از تفاهم کار گرفته شود، این گروه تا آخرین لحظه به این موضوع متعهد خواهد بود.