امریکا نام اعضای ارشد داعش را درج فهرست تروریستان جهانی کرد

صبح کابل
امریکا نام اعضای ارشد داعش را درج فهرست تروریستان جهانی کرد

به تازگی وزارت خارجه‌ی ایالات متحده‌ی امریکا نام شماری از رهبران و اعضای شاخه‌ی خراسان گروه داعش در افغانستان را درج فهرست گروه‌های هراس‌افگن خاص جهانی کرده است.

این تصمیم روز گذشته –دوشنبه، ۱ قوس-، از سوی وزارت خارجه امریکا گرفته شده و در این فهرست اسم رهبران و اعضای داعش به شمول ثناءالله غفاری، سلطان عزیز اعظم و مولوی رجب درج شده است.

وزارت خارجه‌ی امریکا با این تصمیم، از دست‌رسی رهبران داعش به پول و سرمایه‌هایی که در سیستم مالی ایالات متحده وجود دارد نیز جلوگیری کرده است.

در همین حال، وزارت خزانه‌داری امریکا در اعلامیه‌ای، گفته است که عصمت‌الله خلوزی، تمویل‌کننده‌ی مالی داعش نیز درج این فهرست می‌باشد و تحریم شده است.

در اعلامیه این وزارت، آمده است که خلوزی مأموریت‌های مهمی را برای داعش انجام داده و کارهای او، حتا پای جنگ‌جویان خارجی داعش را به افغانستان و منطقه باز کرده است.

با این حال ند پرایس، سخن‌گوی وزارت خارجه‌ی امریکا، گفته است که این اقدامات در کل کمک خواهد کرد تا اطمینان حاصل شود که افغانستان بار دیگر پناگاه و سکویی امن برای تروریستان جهانی نمی‌شود.

در حال حاضر ثناءالله غفاری مشهور به شهاب المهاجر رهبر گروه داعش است و گفته می‌شود که او عملیات این گروه را از بیرون کابل سازماندهی می‌کند و جنگ‌جویان این گروه در اطراف کابل، شبکه‌های مخفی دارند.

امریکا در حالی نام رهبران گروه داعش را درج فهرست تروریستان جهانی کرده که پس از سقوط افغانستان به دست طالبان، فعالیت گروه داعش در سراسر کشور افزایش یافته است. در یک ماه اخیر این، داعش چندین حمله‌ی انتحاری بزرگ را انجام داده است.

هرچند طالبان، می‌گویند که هیچ مرکزی به نام داعش در افغانستان وجود ندارد؛ اما مقام‌های امریکایی، گفته اند که در حال حاضر داعش دست‌کم ۲ هزار جنگ‌جو در سراسر افغانستان دارد.