صدیق صدیقی: انتخابات تحت هر شرایطی برگزار می‌شود

صبح کابل
صدیق صدیقی: انتخابات تحت هر شرایطی برگزار می‌شود

سخنگوی ریاست‌‌جمهوری، با اشاره به ادعاهایی مبنی بر تعویق انتخاب ریاست‌جمهوری و اولویت دادن ایالات متحده به گفت‌وگوهای صلح، تأکید می‌کند که انتخابات تحت هر شرایطی برگزار خواهد شد.

صدیق صدیقی، پس از چاشت روز دوشنبه (۱۱ سنبله)، در یک نشست خبری، گفت که هیچ گفت‌وگویی مبنی بر تعویق انتخابات ریاست‌جمهوری، میان محمد اشرف غنی و زلمی خلیل‌زاد صورت نگرفته است.

او علاوه کرد: «امریکا مخالف پروسه‌ی انتخابات نیست و معلوماتی که در مورد تعویق انتخابات منتشر می‌شود، نادرست است. انتخابات برگزار می‌شود و امیدواریم مردم با حضور گسترده پای صندوق‌های رأی، نشان بدهند که به مردم‌سالاری باور دارند و سرنوشت خود را، خود شان تعیین می‌کنند. زمانی که سرنوشت سیاسی ما در جای دیگری طرح می‌شد، گذشته است.»

پیش از این، ادعاهایی وجود داشت که گویا ایالات متحده تلاش دارد تا انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان را به تعویق بیندازد تا برای پیشبرد گفت‌وگوهای صلح، زمان بیشتری داده شود. قرار است انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان در ششم میزان سال جاری برگزار شود.

در همین حال، آقای صدیقی می‌گوید که زلمی خلیل‌زاد، سند توافق‌نامه‌ای را که قرار است میان امریکا و طالبان به امضا برسد، با رییس‌جمهور غنی در میان گذاشته است و حکومت افغانستان پس از بررسی همه‌جانبه‌ی این سند، تصمیم نهایی خود را با ایالات متحده در میان خواهد گذاشت.

او افزود که آتش‌بس، قطع خشونت‌ها و گفت‌وگوهای مستقیم میان حکومت و طالبان، از بخش‌های اساسی سند توافق‌نامه‌ی صلح است.

سخنگوی ریاست‌جمهوری گفت که مردم افغانستان بیشترین آسیب را از جنگ جاری دیده ‌اند و بهای سنگینی را برای حفظ نظام جمهوریت پرداخته ‌اند و حکومت افغانستان نیز از این ارزش‌ها، پاسداری خواهد کرد.

او علاوه کرد: «در حال حاضر، وظیفه‌ی ما این است که این سند را در چارچوب منافع کشور مطالعه کنیم و این سنجش را انجام بدهیم که آیا امضای این سند راهی را برای صلح و مذاکرات مستقیم با طالبان باز می‌کند و منجر به ختم جنگ می‌شود یا خیر؟ برای رییس‌جمهور، منافع مردم و حفظ نظام جمهوریت، به مراتب بالاتر از هر چیز است. باید نتیجه‌ی اصلی این همه مذاکره، صلح باشد؛ در غیر آن برای هیچ افغانی قابل قبول نخواهد بود.»

آقای صدیقی گفت که زلمی خلیل‌زاد بنا به درخواست حکومت افغانستان، در باره‌ی متن توافق‌نامه‌ی صلح، با سایر شخصیت‌های سیاسی افغانستان نیز مشوره خواهد کرد.

دور نهم گفت‌وگوهای صلح میان زلمی خلیل‌زاد و نمایندگان طالبان، روز یک‌شنبه (۱۰ سنبله) پس از ۱۰ روز مذاکره در دوحه پایتخت قطر، به پایان رسید. سپس آقای خلیل‌زاد، به منظور شریک‌کردن جزئیات نشست قطر با حکومت افغانستان، عازم کابل شد.

آقای خلیل‌زاد، پیش از سفر به کابل، در برگه‌ی تویتر خود نگاشت که ایالات متحده و طالبان، در آستانه‌ی توافقی قرار دارند که خشونت را کاهش داده و راه را برای افغان‌ها خواهد گشود تا برای مذاکرات در مورد یک صلح باعزت و پایدار و یک افغانستان متحد و با اقتدار که امریکا، متحدینش و هیچ کشور دیگری را تهدید نکند، با هم بنشینند.