گفت‌وگوهای صلح میان امریکا و طالبان از سرگرفته شد

صبح کابل
گفت‌وگوهای صلح میان امریکا و طالبان از سرگرفته شد

گفت‌وگوهای صلح میان نمایندگان ایالات متحده‌ی امریکا و طالبان، به‌گونه‌ی رسمی، در دوحه پایتخت قطر، از سر گرفته شده است.

منابعی، تأیید می‌کنند که این گفت‌وگوها، روز شنبه (۱۶ قوس) از سرگرفته شده و بیشتر روی کاهش خشونت‌ها متمرکز خواهد بود تا به مذاکرات بین‌الافغانی و آتش‌بس منجر شود.

زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت خارجه‌ی ایالات متحده‌ی امریکا، چند روز پیش وارد کابل شد و پس از دیدار و گفت‌وگو با مقام‌های ارشد افغانستان، به دوحه، پایتخت قطر رفت.

رییس‌جمهور غنی، در دیدار اخیر خود با زلمی خلیل‌زاد، تأکید کرد که موضوع آتش‌بس در جریان پروسه‌ی صلح، باید به‌گونه‌ی جدی درنظر گرفته شود.

پیش از این، وزارت خارجه‌ی امریکا، با نشر اعلامیه‌ای گفته بود که آقای خلیل‌زاد، پس از کابل، به دوحه می‌رود و گفت‌وگوهای صلح با طالبان را از سر می‌گیرد.

این وزارت، افزوده است بود که زلمی خلیل‌زاد و نمایندگان طالبان در دوحه، در مورد گام‌هایی که می‌تواند منجر به مذاکرات بین‌الافغانی، حل‌وفصل مسالمت‌آمیز جنگ افغانستان و کاهش خشونت که منجر به آتش‌بس شود، گفت‌وگو می‌کند.

گفت‌وگوهای صلح میان امریکا و طالبان، در ماه سپتامبر سال جاری میلادی، به دنبال کشته شدن یک سرباز امریکایی در حمله‌ی تروریستی طالبان در کابل، متوقف شده بود.

این در حالی است چندی پیش، دونالد ترامپ، رییس‌جمهور ایالات متحده‌ی امریکا، در سفر غیر منتظره‌ای برای نخستین بار وارد افغانستان شد و در پایگاه نظامی بگرام، در مورد روند صلح افغانستان و کاهش نیروهای امریکایی صحبت کرد.

آقای ترامپ، در میان سربازان امریکایی حضور یافت و گفت که پیش از این طالبان موافق آتش‌بس نبودند؛ اما حالا می‌خواهند که آتش‌بس کنند. او گفت که امریکا همین اکنون می‌تواند با طالبان مذاکره کند و این به دلیل زحمت‌هایی است که نیروهای نظامی این کشور در افغانستان کشیده اند.

او علاوه کرد که امریکا در حال کاهش حضور نظامی خود در افغانستان است. به گفته‌ی آقای ترامپ، نیروهای امریکایی در افغانستان تا ۸۶۰۰ نفر کاهش خواهد یافت.

گفتنی است که در حال حاضر، حدود ۱۳ هزار سرباز امریکایی در کنار هزاران نفر از سربازان عضو سازمان ناتو در افغانستان حضور دارند.