پایان نشست دو روزه‌ی امریکا و طالبان؛ کمک‌های بشردوستانه به افغانستان ادامه پیدا می‌کند

صبح کابل
پایان نشست دو روزه‌ی امریکا و طالبان؛ کمک‌های بشردوستانه به افغانستان ادامه پیدا می‌کند

وزارت خارجه‌ی طالبان از پایان نشست دو روزه‌ی امریکا و طالبان خبر داده و گفته است که دو طرف توافق کرده‌اند که امریکا به کمک‌های بشردوستانه‌ی خود ادامه دهد و درمقابل طالبان نیز رفت‌و‌آمد مصون شهروندان خارجی به افغانستان را تسهیل کنند.

در خبرنامه‌ای که روز دوشنبه -۱۹ میزان-، از سوی وزارت خارجه‌ی طالبان به نشر رسیده، آمده است که در این نشست تأکید شده که کمک‌های بشردوستانه نباید با مسأیل سیاسی در افغانستان پیوند داده شود و به همین دلیل، امریکا تعهدکرده که تسهیلات را برای کمک‌رسانی سایر نهادها نیز فراهم کند.

وزارت خارجه‌ی طالبان با استقبال از ادامه‌ی کمک‌های بشردوستانه‌ی امریکا به افغانستان، گفته است که این گروه متعهد است که زمینه‌ی رفت‌وآمد مصون شهروندان خارجی به افغانستان را فراهم بسازد.

هم‌چنان در خبرنامه، آمده است که طالبان تعهد کرده اند که در زمینه‌ی توزیع کمک‌ها به مستحقین، با نهادهای خیریه هم‌کاری کنند.

وزارت خارجه‌ی طالبان، افزوده است که تلاش‌ها برای عادی‌شدن روابط دیپلماتیک ادامه دارد و در صورت نیاز، گفت‌وگوها میان دو طرف ادامه می‌یابد.

از سویی‌هم وزارت خارجه‌ی امریکا نیز، گفته است که در جریان این دیدار دو روزه، بیش‌تر در مورد نگرانی‌های تروریستی و عبور مصون افراد صحبت شده است.

ند پرایس، سخن‌گوی وزارت خارجه‌ی امریکا، گفته است که دو هیئت در مورد حقوق بشر، مشارکت معنادار زنان و دختران نیز بحث و تبادل نظر کرده اند.

گفتنی است که گفت‌وگو میان هیئت‌های امریکا و طالبان روز شنبه -۱۷ میزان-، در قطر آغاز شد و دو روز ادامه داشت. این نخستین دیدار دو طرف پس از سقوط کابل بوده است.