امریکا از طالبان خواسته‌ است تا حضور سربازانش را در افغانستان تمدید کند

صبح کابل
امریکا از طالبان خواسته‌ است تا حضور سربازانش را در افغانستان تمدید کند

منابع نزدیک به طالبان، گفته‌اند که امریکا از این گروه خواسته است تا حضور سربازانش را در افغانستان از سه تا شش ماه تمدید کند.

به نقل از طلوع‌نیوز، این منابع، روز سه‌شنبه (۱۰ حمل)، گفته‌اند که طالبان در این مورد تا هنوز تصمیم نهایی را نگرفته‌اند؛ اما این گروه در نخست خواستار رهایی ۷ هزار زندانی و بیرون کردن نام رهبران شان از فهرست سیاه سازمان ملل متحد شده‌اند.

با این حال، ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان، به روزنامه‌ی صبح کابل می‌گوید: «این موضوع تا اکنون با ما شریک نشده و ما با آن موافق نیز نیستیم. توافق‌نامه‌ی دوحه وجود دارد و در آن زمان خروج نیروهای امریکایی مشخص شده است. موقف ما در این زمینه هیچ تغییری نمی‌کند و هیچ بدیلی را نمی‌پذیریم.»

بر اساس توافق‌نامه‌ی دوحه، امریکا باید تا ماه می، سربازانش را از افغانستان بیرون کند؛ اما جو بایدن، رییس‌جمهور امریکا، هفته گذشته در یک نشست خبری گفت که خروج نیروها از افغانستان تا ماه می، به دلیل مشکل‌های تخنیکی خیلی دشوار است.

به دنبال اظهارات جو بایدن، نهادهای استخباراتی امریکا هشدار داده‌اند که اگر سربازان امریکایی پیش از توافق طالبان با حکومت افغانستان این کشور را ترک کنند، احتمال می‌رود که طالبان تا دو یا سه سال آینده، بخش‌های بیشتری را در این کشور زیر کنترل خود در آورند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x